12 Saatlik İş Gününü Reddettiği İçin AMS İşsizlik Maaşını Kesti

Avusturya’da 10 saat olan üst sınır çalışma saatini 12 saate çıkartılması, yasal belirsizliklerden dolayı 2018’den beri zaten tartışılıyor. Gastronomi sektöründe günde 12 saat çalışmayı reddeden işsizsin altı hafta işsizlik maaşı kesildi. Mahkemeye verilen AMS hakkında karar verildi.
 Tarih: 27-09-2021 16:24:57
12 Saatlik İş Gününü Reddettiği İçin AMS İşsizlik Maaşını Kesti

Viyanalı 55 yaşındaki işsiz kadın, bir iş görüşmesinde düzenli olarak 12 saat çalışmak istemediğini söyleyince, iş yeri onu işe almadı ve bu durumu iş ve işçi bulma kurumu AMS’ye bildirdi. 

Bunun üzerine AMS, gönderilen iş yerinde çalışmayı reddettiği için kadının altı hafta acil yardım ödeneğini kesti. 

Kadın hakkını aramak için İşçi Odalarına (AK) müracaat ederek, haftanın her günü 12 saat çalıştırılmak istendiğini ve bunu kabul etmediğinden dolayı, işsizlik ödeneğinin kesildiğini bildirdi. 

Viyana İşçi Odaları Birliği AK Wien, Federal İdare Mahkemesi'nden çalışan için ek ödemeyi başarıyla aldı. 

Mahkeme, acil yardım alan kadının her gün 12 saat çalıştırılmasının yasal olmadığına hükmederek, kesilen ödeneğin verilmesine karar verdi. 

Mahkeme sonrasında açıklamada bulunan AK Başkanı Renate Anderl, "İnsanları mantıksız işlere zorlamak yerine yoksulluğu ortadan kaldırmak ve işsizlik yardımlarını artırmak istiyoruz!" mesajını verdi.|DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Viyana Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI