6 Ekim Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu | İlk tutuklama "Aşırı gerginlik" yarattı

"Yolsuzluk, rüşvet ve güveni kötüye kullanma" suçlamalarıyla başlatılan soruşturma nedeniyle Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz istifa etmiş, akıbetinde soruşturma kapsamında bir kişi dün tutuklanmıştı. İlk tutuklanma, Mali ve Yolsuzluk Savcılığı tarafından soruşturulan diğer şüpheliler arasında "aşırı gerginliğe" yol açtığı söyleniyor. İşte tutuklamanın ilk yankıları…
 Tarih: 13-10-2021 10:40:00
6 Ekim Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu | İlk tutuklama

"Yolsuzluk, rüşvet ve güveni kötüye kullanma" suçlamalarıyla başlatılan soruşturma nedeniyle Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Cumartesi günü bir basın açıklaması yaparak kameralar karşısında istifa ettiğini açıkladı.

Salı günü evinden alınan Anketör Sabine Beinschab'ın tutuklanmasının, yolsuzluk skandalı nedeniyle soruşturulan diğer şüpheliler arasında "aşırı gerginliğe" yol açtığı söyleniyor.

Mahkeme kararıyla tutuklanma emri çıkarılan Beinschab, geçen Çarşamba günü yapılan bir ev aramasından kısa bir süre önce bilgisayarından sabit diskini sildiğinin tespit edildiği belirtildi. 

Edinilen bilgilere göre tutuklanma nedeni, bir karartma riskinin bulunmasıydı - Uzmanların araştırmaları üzerine anlaşılan delil silme eylemi sonrasında polis hareket geçirildi. 

Savcılık ayrıca şüpheli Beinschabs'ın ne tutuklandığını ne de sorgusunun devam ettiğini ya da sürmekte olduğunu doğrulamadı. 

6 Ekim Çarşamba günü Federal Başbakanlık, Maliye Bakanlığı ve ÖVP genel merkezinde yapılan aramaların ardından yapılan basın açıklamasında söylenenden daha fazla bilgi verilmedi. 

Savcılığın gizliliğinin nedeni, Beinschabs'ın iddia edilen sabit diskin silinmesiyle ilgili ve muhtemelen bunun ötesindeki sorgulamalarının tamamlanmamış olması olabilir yorumlarına neden oldu. 

Prensipte, bir suçtan acil olarak şüphelenilen bir kişi, uygun gözaltı nedenleri varsa 48 saat alıkonulabilir, bu nedenle gözaltı genellikle başlangıçta bir polis karakolunun gözaltı hücresindedir. Daha fazla tutukluluk gerekiyorsa, tutuklanan kişi 48 saat içinde yetkili mahkemeye - bu özel durumda Viyana Bölge Ceza Mahkemesi'ne teslim edilmelidir. Mahkeme daha sonra daha hafif tedbirlere karar verilip verilmeyeceğini veya tutuklamanın uygulanıp uygulanmadığını inceler.

Ancak edinilen bilgilere göre, savcılık Beinschabs için henüz bir hapis cezası başvurusunda bulunmadı.

Beinschab, aldatma ve rüşvetle suçlanıyor. Meslektaşı Sophie Karmasin ile birlikte, Kurz ve ÖVP için sahte olduğu iddia edilen anketlere ilişkin anlaşmayı uyguladıkları ve ardından Maliye Bakanlığı'ndan "onaylanan" "sahte faturalar" sunduğu söyleniyor.

Beinschab, " Österreich " medya grubu için uzun yıllardır anketler yürüten pazar araştırma enstitüsü "Research Affairs"in kurucusudur.

Sabit diskteki verilerin silindiği söyleniyor

Salı günü muhalefet, 6 Ekim yolsuzluk operasyonun İçişleri Bakanlığınca önceden haber verilmiş olabileceğini ileri sürerek, bu iddiasını güçlendirmek isteyen muhalefet, sabit disklerin silinmesi veya silinmek istenmesinin zamanlamasına dikkat çekti. 

SPÖ, FPÖ ve Neos bu kapsamda sorumlu bakan Karl Nehammer'dan (ÖVP) bir açıklama yapmasını istedi. 

İçişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada, bakanlığın "herhangi bir bilgi vermediğini" vurguladı.

İçişleri bakanlığından yapılan açıklamada, “Federal Yolsuzluğun Önlenmesi ve Yolsuzlukla Mücadele Dairesi (BAK) yalnızca Savcılığın (WkStA) resmi eylemini desteklemek için aktifti ve aramalardan kısa bir süre önce bilgilendirildi. Ayrıca, bakanlık içinde özel bir konuma sahip olan Federal Büro'nun - "departman başkanın da bile" - raporlama yükümlülüğü yoktur” dendi. 

Öte yandan, yolsuzluk iddiaların baş aktörlerinde olan Österreich gazetenin baş Editörü Niki Fellner, " Österreich " medya grubunun, Eylül ayı ortasında profesyonel şirketler tarafından verileri silmek istediğini doğruladı. |DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI