AnadoluJet uçuşu yolcuların kaza fotoğrafları alması üzerine iptal edildi

İsrail'in Ben Gurion Havalimanı'ndan kalkmak üzere hazırlanan bir AnadoluJet uçuşu, yolcuların telefonlarına uçak kazası görüntüleri içeren mesajlar gelmesi üzerine iptal edildi.
 Tarih: 10-05-2022 19:49:25
AnadoluJet uçuşu yolcuların kaza fotoğrafları alması üzerine iptal edildi

İsrail devletine ait medya kanalı Kan, İstanbul'a hareket etmek üzere olan uçaktaki yolcuların ve mürettebatın uçaktan indirildiğini aktardı. Uçaktaki bagajların kontrolü yeniden yapıldı.

Olayla ilgili şüpheli olduğu belirtilen 9 İsrailli gencin sorgusu devam ediyor.

Yaklaşık 160 yolcusu bulunan AnadoluJet'e ait Boeing 737 tipi uçak kalkış pozisyonundayken, yolcuların aldıkları fotoğraflarla ilgili mürettebatı uyarması üzerine kaptana haber verildi. Uçuşun kaptanı terminale geri dönmeye karar verdi.

İbranice yayın yapan Ynet haber sitesi, görüntülerin kullanıcıların bir Apple cihazından diğerine kısa mesafeden dosya göndermelerini sağlayan Apple hizmeti AirDrop üzerinden paylaşıldığını bildirdi. Tüm görüntülerin iPhone'lardan alındığını belirtiliyor.

Ynet, resimlerde 2009'da Hollanda'da düşen bir Türk Hava Yolları uçağının ve 2013'te ABD'de düşen başka bir uçağın görüntülerinin olduğunu aktardı.

Gerekli kontroller yapıldıktan sonra yolculara isterlerse, uçağa yeniden binebilecekleri veya İsrail'de kalabilecekleri söylendi. Uçak beş saat rötar yaptı.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"10 Mayıs tarihli TK-7709 sayılı Tel Aviv - İstanbul Sabiha Gökçen (AnadoluJet) seferimizde, Boeing 737 tipi yolcu uçağımızın park pozisyonundan kalkışa doğru seyri esnasında bir grup yolcumuz kablosuz dosya paylaşım uygulaması üzerinden uçak içinde bu uygulamaya açık iletişim cihazı olan tüm yolcularımızla 'kırıma uğramış uçak fotoğrafları' paylaşmıştır. Ortaklığımızla ilgisi bulunmayan görsellerin paylaşımı sonrası sefer kaptanımız meydan otoritesi ile teması geçmiş ve uçak park pozisyonuna geri dönmüştür. TLV Havalimanı Güvenlik Otoriteleri rutin güvenlik prosedürlerini tamamlamış olup uçuşa engel bir durum tespit edilmemesi sonucu uçağımız 153 ve bir bebek yolcusuyla havalanmıştır."

Ben Gurion Havalimanı'nda iki hafta önce bir başka güvenlik endişesi yaşanmıştı. ABD'den bir aile, check-in sırasında eve hatıra olarak götürmek için yanlarına aldıklarını söyledikleri patlamamış bir top mermisini gösterdiğinde bir kaos yaşanmıştı. /BBC

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Türkiye Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI