Aracınızın üzerindeki kar, size 5.000 Euro’ya mal olabilir

Kış aylarında neredeyse tamamının kar yağışlarıyla geçtiği Avusturya’da buna göre trafik kuralları belirlenmiştir. Örneğin, aracınızın camlarını temizleme esnasında aracınızın motoru çalışır vaziyette ise, para cezası bekleyebilirsiniz. İşte bazı kural ve öneriler…
 Tarih: 19-12-2021 09:44:13
Aracınızın üzerindeki kar, size 5.000 Euro’ya mal olabilir

Avusturya’nın büyük çoğunluğunda kış ayları kar yağışlarıyla geçiyor. Sürücüler ve yayalar için trafiğe çıkmanın en riskli olduğu zamanları da karlı havalar meydana getiriyor. Özellikle kar yağışının ardından devam eden soğuk havayla birlikte buzlanmalar, sürücülere dikkatli olmaktan daha fazla sorumluluk yüklüyor.

Kışın araba kullanırken çoğu insan otomatik olarak kış lastiklerini, aydınlatmayı ve güvenli sürüş davranışını düşünür. Ancak yasal açıdan bakıldığında, soğuk mevsim araç sürücüleri için daha fazla zorluk ve sorumluluk getiriyor.

ÖAMTC avukatı Nikolaus Authried, "İster cehaletten, ister kolaylıktan, sürücüler özellikle kışın çok fazla yanlış yapabiliyor" diyor - "Sonuç olarak, sadece kendilerini ve başkalarını tehlikeye atmakla kalmazlar, aynı zamanda cezalandırılabilirler - bazen ağır şekilde."

Buzlu veya Karlı Camlarla Trafiğe çıkmak: 5.000 Euro’ya kadar ceza 

Araçların buz tutan camlarında bir gözetleme deliği kadar alanı temizleyerek aracınızı sürmeniz hem tehlikeli hem de yasak: Ön cam buzluysa veya karla kaplıysa, sadece bir gözetleme deliğini açmanız yeterli değildir. Nikolaus Authried, "Bu şekilde araç kullanan herkes, tehlikeli şekilde kısıtlı görüş nedeniyle 5.000 Euro’ya kadar para cezası beklemelidir" diye açıklıyor. Bu aynı zamanda ön yan camlar ve aynalar için de geçerlidir.

Araç tavanında kar: Yolculuğa başlamadan önce sinyaller, arka lambalar, farlar ve plakalar kar ve buzdan temizlenmelidir. 

ÖAMTC avukatı, "Bu aynı zamanda bir arabanın çatısı için de geçerlidir, çünkü yağan kar başkaları için tehlike oluşturabilir - bu da sorumluluk sorunlarına yol açabilir".

Karla kaplı trafik işaretlerini göz ardı etme: Karla kaplı trafik işaretleri şekillerinden dolayı (örneğin dur) yine de görülebiliyorsa, bir ihlal durumunda okunabilirlik eksikliği cezaya karşı koruma sağlamaz. 

Buz kazırken ve kar süpürürken aracın motoru çalışmamalıdır. Yine de çalışmasına izin verirseniz, gereksiz gürültüye ve egzoz dumanına neden olursunuz - ve bazen 5.000 Euro'ya kadar para cezası riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Karlı Havada Araba Nasıl Kullanılır?

Yol koşullarının zorlaştığı karlı havada araba kullanırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

1] Kış Bakımınızı Yaptırın

Kışın araç bakımı ve alınacak önlemler, mevsim koşullarına göre yapılmalıdır. Arabanızı kış sürüşüne hazırlamak için yapmanız gerekenleri Araç Kış Bakımı ve Kıştan Önce Yapılması Gerekenler yazımızda ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

2] Araç Takip Mesafesi Kaç Metredir?

En çok yapılan sürücü hatalarından biri olan takip mesafesi kuralına uymama, kışın araba kullanırken güvenliği tehdit edecek durumların da başında geliyor.

Normal koşullarda araç takip mesafesi aracın hızının (kilometre) yarısıdır (metre). Örneğin, 70 kilometre hızla giden bir aracın normal koşullarda araç takip mesafesi 35 metre olmalıdır. Ancak karlı ve sisli havalarda araç takip mesafesini 70 metre olarak korumak daha güvenli olacaktır.

3] Ani ve Sert Hareketlerden Kaçının

Fren ile gaza sert basmak ve ani direksiyon hareketlerinde bulunmak kışın çok tehlikeli. Özellikle ABS fren sistemi olmayan araçlarda frene hafif ve yumuşak bir şekilde basılmalı ki lastikler kitlenmesin.
Gösterme panelinizi daha iyi okumak için 12 Gösterge Paneli İşareti yazımıza göz atabilirsiniz.

4] Karlı Buzlu Havada Yokuş Aşağı Nasıl İnilir ve Çıkılır?

Karlı ve buzlu havada yokuş aşağı inerken, arabanın savrulmasını ve kaymasını önlemek için vitesi küçültün. Belli aralıklarla hafifçe fren pedalına basın. Arabanın arkası kaymaya başlarsa freni bırakın, direksiyonu aracın arkasının gittiği yöne doğru kırın.
Karlı havalarda arabayla yokuş çıkarken yaşanan en büyük sorun, aracın patinaj yapmasıdır. Bu durumda gaza yüklenilmemelidir. Aracı olabildiğince düşük hızda kullanmalı hızlanma kademeli bir şekilde vitesi artırarak olmalıdır.

Karlı zeminlerde sürüş yaparken mümkünse taze ve ezilmemiş zeminler tercih edilmelidir. Daha ayrıntılı bilgi için Yokuşta Araba Kaldırmanın Püf Noktaları Neler? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

5] Sileceklerin Donması ve Camların Buğulanması Nasıl Önlenir?

Kışın sileceklerin donup arabanın camına yapışması durumu ile karşılaşma olasılığınız yüksek. Bunu önlemek için cam ve sileceklerin arasına karton parçası koyabilirsiniz.
Eğer arabanızın camları buğulandıysa, klimayı açıp sıcak havayı ön cama üfletirseniz bu problemden kurtulabilirsiniz.

6] Karda Patinaj Çeken Arabalar İçin İpucu!

Karda patinaj çeken arabaların önüne geçmek için ilk yapmanız gereken şey ayağınızı gazdan hafifçe kaldırmak olacaktır. Daha sonra ise vitesi bir üst seviyeye çıkarmanız gerekmektedir.
Bazı durumlarda ise aracı hareket ettirebilmek için patinaj yapmak gerekir. Aracınızda Patinaj Önleme Sistemi (Traction Control System-TCS, ASR) varsa devre dışı bırakın.

7] Vitesi Boş Almayın

Kaygan yollarda vitesi hiçbir zaman boşa almayın. Tekerleklerde her zaman çekiş gücü olmalı.

8] Karda Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?

Karda otomatik vites arabayla hızlanırken gaz pedalının sonuna kadar basılmaması önemli bir püf nokta. Düz vites araçlarda ise debriyaj pedalına sertçe basmamak gerekiyor.
Karlı ve buzlu havada otomatik araç kullanımı otomatik vites çeşitlerine göre de değişiklik gösterir.

Tiptronik vitesli araçlarda

• Kar ve buz üzerinde vitesi manuel’e alın.

• Arabanızı 1. vitese aldıktan sonra hafifçe gaza basın. Lastikler patinaj yapmadan vitesi 2’ye çıkarın.

• Arabanız hareket edince dengeli bir şekilde hızlanın.

• Aracınızı düşük devirde tutun. Devrin gerektirdiği vitesin bir üstünde vitesle hareket ederseniz patinajı önlersiniz.

• Mecbur kalmadıkça vitesi düşürmeyin.

Tam otomatik şanzımanlı araçlarda

• Arabanızda kar modu varsa devreye sokun.

• Buz ve kar üzerinde kalkış yapacaksınız şanzıman üzerinde bulunan “L” modunu veya yazılı olan en düşük vitesi seçin. Hiç gaza basmayın. Ayağınızı hafifçe fren pedalından çekin.
Harekete geçtikten sonra aracınızı “D” moduna getirin.

• Gaz pedalına çok basmayın. Hafif ve kademeli olarak hızlanın. Bu, fazla yakıt tüketimini engellemek açısından da önemli.| © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI