Austro Control Ayda 5000 Euro Maaşla Lise Mezunu Çalışan Arıyor

Avusturya hava sahasını kontrol eden hava navigasyon hizmetleri sağlayıcısı Austro Control, 29 Eylül'deki işe alım gününde hava trafik kontrolörlerine yeni personel alımı yapacak. Hava Trafik Kontrol Kulesi de dahil olmak üzere alınacak personelin en az lise mezunu olması isteniyor. Der Virgül, bir hava trafik kontrolörünün nasıl yetiştiğini, eğitim sürecini derledi.
 Tarih: 25-09-2021 10:38:55
Austro Control Ayda 5000 Euro Maaşla Lise Mezunu Çalışan Arıyor

Merkezi ofislerinin Viyana'da olduğu, Avusturya hava sahasını kontrol eden hava navigasyon hizmetleri sağlayıcısı Austro Control GmbH, bünyesinde çalıştırmak için personel alımına gideceğini duyurdu. 

İnternet üzerinden www.austrocontrol.at adresi aracılığıyla, 29 Eylül'deki işe alım gününde müracaatların değerlendirileceği belirtildi. 

Austro Control, alınacak olan stajyerlerin eğitim sürecinden geçeceklerini belirterek, çıraklık döneminde ödenecek brüt maaşın 1.500 Euro olduğunu açıkladı. 

Eğitim sürecinden başarı ile gecen ve işe başlamaya hak kazananların Austro Control'de başlangıç maaşı brüt 5.000 Euro olarak belirlendi. 

Austro Control'de bir hava trafik kontrolörünün maaşı şu şekilde belirlenmiştir: 

Eğitim sırasında başlangıç maaşı: yaklaşık 1.500 € brüt

Bir hava trafik kontrolörünün temel maaşı yaklaşık 5.000 € brüt

Hava trafik kontrolörü olarak ortalama başlangıç maaşı yılda brüt 70.000 € civarındadır.

Dört ila dokuz yıllık deneyimle, Austro Control hava trafik kontrolörlerinin brüt maaşı yaklaşık 86.000 €'ya yükselirken, on yıldan fazla mesleki deneyime sahip bir hava trafik kontrolörü yaklaşık 92.000 € kazanç bekleyebilir.

Yirmi yılı aşkın mesleki deneyime sahip hava trafik kontrolörlerinin ortalama maaşı 95.000 Euro'nun üzerindedir.

Austro Control Genel Müdür Valerie Hackl yaptığı açıklamada, Austro Control çevrimiçi işe alım günümüz, hava trafik kontrolörlüğü mesleğini daha iyi tanımak için en iyi fırsattır. Havacılık büyüleyicidir ve iş, çeşitli, sorumlu bir işi iyi bir iş-yaşam dengesi ile birleştirir. Bize stajyer olarak kabul edilenlerin yarısının kadın olması beni özellikle memnun etti.

Bu nedenle, özellikle profesyonel bir meydan okuma arayan tüm lise mezunlarına çağrım var: sadece çevrimiçi işe alım gününe kaydolun, orada olun, sorular sorun, kapsamlı bilgi alın ve ardından bir hava trafik kontrolörü olarak başvurun! " dedi. 

Austro Control genel merkezinden yapılan bir diğer açıklamada ise, Mekânsal hayal gücü kuvvetli, takım halinde çalışmaktan keyif alan ve strese dayanıklı lise mezunları arıyoruz.

Kabul için ön koşul, bir nihai değerlendirme merkezi ve olumlu bir havacılık tıbbi kontrolünden oluşan çok aşamalı bir seçim sürecinden geçmektir.

Eğitim yaklaşık üç yıl sürüyor ve Viyana'daki Austro Control eğitim merkezinde gerçekleşecektir dendi. 

Tarih: 29 Eylül Çarşamba

Saat: 17:00 ve 19:00

Peki Eğitim Süreci Nasıl İlerliyor? 

Der Virgül, bir hava trafik kontrolörünün nasıl bir eğitim sürecinden geçtiğini araştırarak, mesleki bakımdan çok zevkli ve saygın bir iş olan hava trafik kontrolörlüğünün, bir o kadar da zor bir eğitim sürecinin olduğu sonucuna ulaştı. 

Stajyer Hava Trafik Kontrolörü olarak istihdam edilen personel, kule ve radar simülatöleri ile son teknoloji ürünü araç/gereç ile donatılmış dersliklerin de bulunduğu modern tesislerde, alanlarında uzman eğitim kadrosu tarafından EUROCONTROL (Common Core Content - Ortak Çekirdek Eğitim) müfredatına uygun olarak yoğun ve kapsamlı bir eğitimden geçirilmekte ve eğitimin bitiminde yapılan sınavlarda başarılı olmaları halinde mezun edilmektedir.

Peki Adaylar Hangi Konuda Eğitilecek? 

Eurocontrol teşkilatınca  geliştirilen ve tüm üye ülkelerce uygulanmaya  başlanan FEAST( First European ATCO Selection Test - İlk Avrupa Hava Trafik Kontrolörleri Seçme Testi ) paketi web tabanlı testlerden oluşmakta olup şu konular esas alınmaktadır: 

• Sözel Algılama

• Reaksiyon Zamanı ( Talimatları takip / yeniden düzenleme )

• Planlama Kabiliyeti( Çözüm, İşbirliği, )

• Kuralları Uygulama ve Öğrenme

• Hız ve Dikkat Testi( Hafıza kapasitesi/ Anlık Reaksiyon ve Gelişmeler )

• Üç Boyutlu Düşünme (Sayısal ve Şekilsel Algılama)

• Problem çözme/ ortadan kaldırma/ sonuçlarına karşı direnç alanlarında zamana karşı yarış formatında adayların mesleğe uygunluk kriterleri belirlenmektedir.| Der Virgül 

© Foto: Der Virgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI