Avrupa Adalet Divanı, Viyana’nın vatandaşlık kararını haksız buldu

Avrupa Adalet Divanı, verilmeyen bir Avusturya vatandaşlığı davasında, Viyana eyalet hükümetini haksız buldu. İdari ihlaller nedeniyle Viyana makamlarından bir göçmen kadın vatandaşlık alamamıştı.
 Tarih: 18-01-2022 16:57:46
Avrupa Adalet Divanı, Viyana’nın vatandaşlık kararını haksız buldu

Avusturya İdare Mahkemesi (VwGH), ABAD'dan bu soruyu açıklığa kavuşturmasını istemiştir.  Ancak, ABAD kararına göre, Viyana eyalet hükümetinin Aşağı Avusturya eyalet hükümetinin Estonyalı bir başvuru sahibi için iki idari suç işlediği için vatandaşlığa kabul garantisini iptal etme kararı, AB hukukunun orantılılık ilkesi ile uyumlu değildir.

Estonya vatandaşlığından çıktı

Estonyalı kadın, Aralık 2008'de Avusturya vatandaşlığına başvurmuştu.  Mart 2014'te, Aşağı Avusturya eyalet hükümeti ona, karşılığında iki yıl içinde Estonya vatandaşlığından vazgeçmesi halinde Avusturya vatandaşlığı verileceği sözünü verdi.  Bu nedenle, 2015 yılı Ağustos ayının sonundan beri vatansız durumda.

Ardından, Avusturya makamlarına  Estonya vatandaşlığından ayrıldığına dair bir onay ibraz etti, ancak Viyana eyalet hükümeti 2017'de çeşitli idari ihlaller nedeniyle vatandaşlığa alınma şartlarını karşılamadığına karar verdi.

Karayolu trafiğinde idari suçlar

Salı günü yayınlanan kararda, Estonya vatandaşlığını kaybederek AB vatandaşlığı statüsünü kaybeden kadının durumunun, doğası ve sonuçları itibariyle AB hukuku kapsamına girdiği belirtiliyor.  

Ancak, ABAD yargıçları aynı zamanda ev sahibi üye devleti de sorumlu tutuyor: Estonya, vatandaşlığı vermeden önce bu kararın ancak yeni vatandaşlık fiilen kazanıldığında yürürlüğe girmesini sağlamalıydı.

Bununla birlikte, ABAD yargıçlarına göre, Viyana eyalet hükümetinin vatandaşlık güvencesini iptal etme kararı, karayolu trafiğindeki idari ihlallerle gerekçelendiriliyorsa ve Avusturya'da tamamen mali olarak cezalandırılıyorsa orantılı değildir dendi. 

Kadın, binde 0,5 ile 0,8 alkol seviyeleri arasında ve arabada muayene etiketi olmadan trafik kontrollerine yakalanmıştı.| © DerVirgül 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI