Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi İmamı Haklı Buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), "PKK militanlarına benzer" kişilerin fotoğrafını Facebook hesabından paylaştıktan sonra, “terörü övmek" suçundan mahkum olan Diyarbakırlı bir imamı haklı buldu.
 Tarih: 31-08-2021 14:41:49
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi İmamı Haklı Buldu

Resul Üçdağ isimli, 1966 doğumlu Diyarbakır’da yaşayan imamın 2019 yılında yaptığı başvuruyla ilgili kararını açıklayan AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ‘nin (AİHS) adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddesi ile ifade ve düşünce özgürlüğünün korunmasıyla ilgili 10. maddesini ihlal ettiğine hükmetti. Türkiye karar gereği, Üçdağ’a 6 bin 736 euro tazminat ödeyecek.

Euronews’in haberine göre, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devlet memuru olarak resmi imam görevinde bulunan Üçdağ, üzerlerindeki üniformadan "PKK’lı militanlara benzediği" öne sürülen kişilerin iki fotoğrafını Facebook’ta paylaşarak terörü övmek ve yaymak suçundan bir yıl 6 ay 22 gün tecilli hapis cezasına çaptırılmıştı.

AİHM'in gerekçeli kararı

Temyiz talebi reddedilen imamın, Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı kişisel başvuruda, zaman aşımı gerekçe gösterilerek reddedilmişti.

AİHM gerekçeli kararında, makul bir gerekçe göstermeden sadece Facebook paylaşımı yüzünden terörü övmek ve cesaretlendirme suçundan imamın mahkum olmasının ve Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurunun, “katı bir kuralla zaman aşımı “ gerekçesiyle reddedilmesinin insan hakları için ihlal teşkil ettiğine hükmetti.

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avrupa Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI