Avusturya Başbakanı | “Aşı olmayanlara sokağa çıkma yasağı hiç bitmeyecek”

Başbakan Alexander Schallenberg (ÖVP), parlamentoda yaptığı konuşmada, aşısızlar için devam eden sokağa çıkma yasağının bir bitiş tarihinin olmadığını söyledi. Schallenberg, 12 Aralık’ta bitecek olan genel sokağa çıkma yasağından sonra aşısızlar için yasağın devam edeceğini belirtti.
 Tarih: 23-11-2021 18:55:33
Avusturya Başbakanı | “Aşı olmayanlara sokağa çıkma yasağı hiç bitmeyecek”

Şansölye Alexander Schallenberg (ÖVP) salı günü SPÖ'den gelen "acil soru" önergesini parlamentoda yanıtlarken, mevcut sokağa çıkma yasağının 12 Aralık’ta son ermesi, aşısızlar için geçerli olmadığını ve aşısızlar için sokağa çıkma yasağının bir bitiş tarihi olmadığını söyledi.

Schallenberg, birincil hedefin insanları korumak ve mümkün olduğunca çok kişiye aşı yaptırmak olduğunu söyleyerek, Tekrar tekrar karantinalardan kurtulmanın tek yolunun bu olduğunu ifade etti. 

Schallenberg zorunlu aşılamayı savundu

Şansölye ayrıca planlanan zorunlu aşılamayı da savundu. Önceki önlemler, aşılama isteğini gerekli ölçüde artırmak için yeterli olmadığını, zaten uzun bir süre, zorunlu aşıların uygulanmaması konusunda bir fikir birliği olduğunu vurguladı. 

Başbakan, Avusturya'da aşı oranının nispeten düşük olması "özel bir durumdan" kaynaklanmaktadır, çünkü bu ülkede "aşılamaya karşı alenen mücadele eden ve insanları güvensiz hissettiren çok fazla siyasi güç var diyerek, bunu yapanları sorumsuz olmakla suçladı.

Sağlık bakanı Mückstein, Schallenberg'in yanında 

Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein (Yeşiller) de sokağa çıkma yasağı ve zorunlu aşılama kararlarını savundu ve "Bir araya gelelim" çağrısında bulunarak, kilitleme külfetli, ancak "dalgayı kırmak için güvenilir bir araç" tanımlaması yaptı. 

Mückstein, zorunlu aşılamanın uzmanlar, sosyal taraflar ve sivil toplumun katılımıyla düzenlenmesi gerektiğini ve "uygun bir değerlendirme prosedürü" olması gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Ancak uygulamanın zamanlaması sorusunu cevapsız bıraktı. Mückstein, aşı şüphecilerini ikna etmek için aralık ayı başında yapılması planlanan bir eyleme işaret etti - Sosyal sigortanın çatı kuruluşu, aşılanmamış tüm kişilere belirli aşı tarihleri ve hastalık riskinin açıklandığı mektuplar gönderecek. 

Sağlık bakanı aşı karşıtları tarafından, Korona virüsünü engelliyor denerek reklamı yapılan, halk arasında bir ve uyuz ilacı olarak bilinen Ivermectin ilacı hakkında da konuşarak, ilacın etkinliği hakkında hiçbir verisi yok dedi. Ayrıca, tedavi için onaylanmamıştır ve bu arada üretici firmanın da açık bir uyarı yayınladığını belirtti. 

SPÖ 'acil talep' sundu

SPÖ'nün talebi üzerine düzenlenen özel toplantıda, "Corona'nın federal hükümetin tamamen başarısızlığı" başlıklı iki "acil soru" Schallenberg ve Mückstein'a yöneltti.

Korinna Schumann ve Ingo Appé, Sosyal Demokratlar adına parlamentoda "acil soru" başlıklı eleştirileri sundu. 

Schumann, "Federal hükümetin tam bir korona başarısızlığıyla karşı karşıyayız" dedi.

SPÖ, hükümeti, ikinci yazı uyuyakalmakla ve sonbaharda tamamen hazırlıksız olarak sokağa çıkma yasağını uygulamakla suçladı. 

SPÖ ayrıca, gerekli aşı kotasını elde etmede hükümetin siyasi bir başarısızlığı olduğunu belirterek, nüfuslarının yüzde 80'inden fazlasını aşılamış olan Malta, İspanya veya Portekiz gibi diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında, bu başarısızlık özellikle görülmektedir eleştirisinde bulundu. 

SPÖ, Schallenberg ve Mückstein'a toplam 87 soru yöneltti.| © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI