Avusturya’da 2,2 milyon kişinin arabası yok

Yapılan bir analize göre, Avusturya'da yaklaşık 2,2 milyon insan hiç araba kullanmıyor veya nadiren araba kullanıyor. Başkent Viyana'da 665.000 kişi hiç araba kullanmamış…
 Tarih: 22-09-2022 11:23:28
Avusturya’da 2,2 milyon kişinin arabası yok

Araçsız bir hayat, mobilite CO2'yi önler ve enerji ve para tasarrufu sağlar.  

VCÖ tarafından yapılan bir analize göre, Avusturya'da yaklaşık 2,2 milyon insan hiç araba kullanmıyor veya nadiren araba kullanıyor.

Verkehrsclub Österreich (VCÖ) tarafından yapılan analiz, yaklaşık 2,2 milyon Avusturyalı'nın hiç (1,6 milyon) veya nadiren (600.000) araba sürdüğünü göstermiştir.  

VCÖ uzmanı Michael Schwendinger, araçsız gün münasebetiyle, "Toplu taşıma, bisiklet veya yürüyerek mümkün olduğunca çok günlük yolculuk yapan herkes, iklimin korunmasına, enerji tasarrufuna önemli bir katkı sağlıyor ve çok para tasarrufu sağlıyor" dedi. 

Araçsız evler paradan tasarruf sağlar ve çevreyi korur

Araçsızlar, mobilite CO2'yi önler ve enerji ve para tasarrufu sağlar.  

Avusturya İstatistik Kurumu’dan alınan verilere dayanan analizin sonuçlarına göre, hem şehirlerde hem de bölgelerde araçsız haneler, 1 arabalı hanelere göre yılda ortalama 4.700 Euro daha az harcama yaptı. 

Uzmanların taleplerine göre bölgelerde ve şehir çevresinde toplu taşıma ve bisiklet altyapısı yaygınlaştırılmalı, şehirlerde yürüyüş ve bisiklet için daha fazla alan oluşturulmalıdır.

Toplu taşımanın genişlemesi | 665.000 Viyanalı hiç araba kullanmadı

Araştırmalar, Viyana'da 665.000 kişi hiç araba kullanmadığını gösterdi. 

Viyana dışında bu rakam 955.000'di.  

Seyrek nüfuslu alanlarda isteğe bağlı otobüsler ve paylaşılan taksiler ile desteklenen, kamu tarafından erişilebilir bir mobilite hizmetleri yelpazesinin yanı sıra bisiklete binme ve yürüyüş için güvenli bir altyapı, bir arabaya sahip olmak zorunda kalmadan bağımsız olarak mobil olmayı mümkün kılıyor. 

İyi bir araçsız mobilite teklifi, hem CO2 emisyonlarını hem de trafiğin enerji tüketimini azaltır.  

Buna ek olarak, VCÖ'ye göre, haneler bir arabaya ihtiyaç duymazlarsa veya iki yerine bir arabaya ihtiyaç duyarlarsa çok para biriktirebilirler.  

Tek arabalı haneler, hem şehirde hem de kırsalda yılda ortalama 6.200 Euro harcıyor. |DerVirgül

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI