Avusturya’da Acil Yardım Ödeneği Düşüyor

Avusturya’nın yeni başbakanı Alexander Schallenberg, acil yardım (Notstandshilfe) ödeneğinde kesintiye gidileceğini ve acil yardımı işsizlik ödeneğinin yüzde 92'sine düşürmek istediklerini belirtti. Peki bu ne anlama geliyor?
 Tarih: 16-10-2021 23:01:29
Avusturya’da Acil Yardım Ödeneği Düşüyor

Pazartesi günü, Federal Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen tarafından Avusturya'nın yeni Şansölyesi olarak resmen atanan ülkenin yeni başbakanı Alexander Schallenberg (ÖVP), işsizlik ödeneği kapsamında yaptığı açıklamada, işsizlik ödeneğinin bir alt kademesi olan acil yardım ödeneğinin düşürüleceğini belirtti. 

Avusturya’da yaklaşık 200 bin kişiyi ilgilendiren acil yardım, işsizlik ödeneği alanların yaklaşık altı ay sonra bir kategori düşürülerek aldıkları ödeneğe verilen addır. 

Buna göre, bir çalışan işten çıktığı veya çıkartıldığı taktirde, son çalıştığı iş yerinden aldığı net ücretin yüzde 55’ini işsizlik ödeneği olarak AMS kurumundan almaya başlar. 

Ortalama altı ay süre içerisinde yeni bir işe girememişse, acil yardım Almancası Notstandshilfe alma hakkı alarak yaşamını idame etmeye devam eder. 

Ancak acil yardım ödeneği, işsizlik ödeneğinden daha düşük olmakla birlikte, AMS tarafından işsizin üzerindeki baskı da biraz daha artmaktadır. 

Notstandshilfe yani acil yardım alıcıları, işsizlik maaşı net ücretin yüzde 95’ini almaya devam ederler. 

Yani yüzde 5 daha az maaş ile geçinmek zorunda kalırlar. 

Başbakanın ve hükümetin yeni planı ise, yüzde 5’lik düşüşün yüzde 8’e çıkartılmasıdır. 

Buna göre, işsizlik ödeneğinden, acil yardım ödeneğine geçenler, işsizlik ödeneğinin yüzde 92’ini alabilecekler. |DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI