Avusturya'da aşı zorunluluğu parlamentodan geçti | Peki şimdi ne olacak?

Avusturya aşı zorunluluğunun uygulanmasını onayladı. Uygulama şubat başından itibaren yürürlüğe girecek. Peki aşı olmayanları ne bekliyor? 500 Euro’luk hediye kuponları nasıl verilecek, kimler alabilecek? İşte bütün ayrıntılar…
 Tarih: 20-01-2022 23:02:22   Güncelleme: 20-01-2022 23:07:22
Avusturya'da aşı zorunluluğu parlamentodan geçti | Peki şimdi ne olacak?

Aşı zorunluluğu, Avusturya Parlamentosu'nda saatler süren sert tartışmanın ardından perşembe akşamı yapılan oylamada 33'e karşı 137 oyla kabul edildi. 183 sandalyesi bulunan parlamentoda toplam 170 milletvekili oylamaya katıldı. 

73 sandalyeye sahip Halk Partisi [ÖVP] ile koalisyon ortağı olan Yeşiller Partisi’nin 23 sandalyesi bulunmakta. Sosyal Demokrat Parti [SPÖ] 41, Özgürlük Partisi [FPÖ] 31 ve Yeni Avusturya ve Liberal Forum’un [NEOS] ise 14 sandalyesi bulunmakta. FPÖ milletvekillerinin tamının hayır oyu kullandığı öngörülürken, muhalefet partilerinden hayır kullanacak olan vekillerin oturuma katılmadıkları görüldü. 13 vekil çeşitli mazeretler göstererek oturumda yer almadı. Avrupa Birliği üyesi olan Avusturya, böylece aşı zorunluğunu kabul eden, ilk Birlik üyesi ülke oldu. 

Şubat başından itibaren yürürlüğe girecek yasal düzenlemede bazı istisnalar bulunuyor. Hamileler ve tıbbi engelleri bulunan kişiler, aşı olmayabilecek. Ayrıca 18 yaşın altındakilerde aşı zorunluluğundan muaf tutuluyor. 

Geçiş dönemi

Yasa ortalama bir buçuk ay geçiş dönemi öngörmekte. Bu şubat başından itibaren her aşısızın yazılı olarak bilgilendirilmesi amacıyla bir geçiş dönemi olarak öngörülüyor. Bu süre içinde aşı olmayanlar cezaya çarptırılmayacak. Polis ve yetkililer geçiş döneminde aşı kontrolleri yapabilecek ancak ceza yazamayacak. Ancak sonrasında yani, 15 Mart itibariyle aşı olmayanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak ve böylece bu kişilerin para cezasına çarptırılmaları gündeme gelecek.

İlk ceza 600 Euro 

Yasa, Avusturya'da ana ve ikinci ikametgahı olanların aşı belgelerini ibraz etmemeleri durumunda haklarında yasal işlem başlatılmasını öngörüyor. Trafik kontrollerinde de ehliyet ve ruhsat gibi aşı belgesi sorulabilecek. Para cezası da söz konusu kişinin gelirine ve sahip olduğu mal varlığına göre tespit edilecek. Kişinin hakkındaki suç duyurusunun tekrarlanması halinde de para cezası arttırılacak. Ayrıca aşı olmamakta direnen kişiler hakkında yılda dört defa para cezası işlemi yapıla bilinecek. Polis kontrollerine takılmayan ve uzun süre aşı olmayı kabul etmeyenler, aşı veri tabanından tespit edilerek cezalandırılacak. Yasada hapis cezası uygulaması ise yer almıyor.

500 Euro hediye kuponu 

Koalisyon ortakları ve muhalefet partilerinin ayrıca aşı oranını artırmak için bir teşvik ve ödüllendirme paketi üzerinde de anlaştı. Aşılanan kişilere 500 Euro’luk ödülün yer aldığı 1.3 Milyar Euro’luk bir aşı piyangosu organize edilmesi planlanıyor. 

500 Euro’yu kimler alabilecek?

1] Aşı olan herkes

Aşılı kişiler arasında aşı çeki çekilişi yapılacak.  

SPÖ parti lideri Pamela Rendi-Wagner aralık ayında tüm aşıları yapılmış kişilere 500 avroluk bir kupon verilmesini önerdi. 

Hükümet, 15 Mart'tan itibaren tüm aşılanmış kişiler arasında alışveriş kuponlarının çekileceği bir aşı fonuna bir milyar avro yatırım yapacak.

Başbakan Nehammer'a göre, yaklaşık her onuncu bilete 500 Euro'luk bir kupon kazacak.

Aşı teşvik paketi perşembe günü [bugün]  Meclis'e önerge olarak sunulacak.  

 2] "Belediye Aşı Kampanyası" için 300 milyon

Belediyeler için mali teşvik sistemi olacak. Yüzde 80 aşılama oranı ile toplam 75 milyon Euro taban, yüzde 85 ile 150 milyon ve yüzde 90 ile 300 milyon Euro dağıtılacak.  

Örnek olarak, 3.000 nüfuslu ortalama bir belediyeliğin, yüzde 80'inin aşılanması durumunda 30.000 Euro, yüzde 85'inin 60.000 Euro ve yüzde 90'ının 120.000 Euro fondan para alacak.| © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI