Avusturya’da dar gelirlilere yaz aylarında tek seferlik yadım yapılacak

Avusturya hükümeti enflasyonla mücadele paketi kapsamında, aile yardımı, sosyal yardım ve işsizlik parası gibi sosyal yardımlar için bir defaya mahsus ödemelerin yaz aylarında yapılacağını açıkladı.
 Tarih: 09-06-2022 15:51:37
Avusturya’da dar gelirlilere yaz aylarında tek seferlik yadım yapılacak

Avusturya hükümeti, yaklaşık bir aydır üzerinde çalıştığı “enflasyonla mücadele paketi” kapsamında yapılacak olan yardımlara dair perşembe günü ilk açıklamayı yaptı. 

Hükümetin, özellikle de düşük gelirli insanlar için aldığı önlemler, yaz aylarında bekleniyor.

Hükümet çevrelerinin perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, enflasyonla mücadele paketinin bazı bölümleri zaten son aşamalarda. Bireysel noktalarda değişen bir şey yok: İlk hızlı önlem olarak aile yardımı, sosyal yardım ve işsizlik parası gibi sosyal yardımlar için bir defaya mahsus ödemeler düşünülüyor.

Bu tek seferlik ödemelerin yasal bir karar gerektirmediği ve hızlı bir şekilde uygulanabilir olduğu vurgulandı. 

Öte yandan, enflasyona uyum sağlamayan sosyal yardımların yıllık olarak değerlenmesi gibi uzun vadeli değişiklikler daha karmaşık ve yasalara dökülmesi ve gözden geçirilmelidir denerek, bu nedenle en erken sonbaharda uygulanabilirler dendi. 

Hükümetin sosyal ortaklarla görüşmeleri durgun

İşçi Odaları [AK] Başkanı Renate Anderl'e göre, hükümetin sosyal ortaklarla görüşmeleri çok yavaş ilerliyor: "Pek memnun değiliz. Ancak şu anda bir şeyler yapıldığına dair işaretler var" dedi. 

Dün Sendikalar Konfederasyonu ÖGB ile 3.200'ün üzerinde katılımcıyla gerçekleştirilen bir çalışma konseyi konferansıyla taleplerinin güçlendiğini söyleyen Anderl, bu nedenle AK ve ÖGB yalnız değildir dedi.  

AK Başkanı, "Yazdan önce bir şeylerin olması acil. Dün görüştük ve önümüzdeki bir iki hafta içinde masada bir şeylerin olacağı söylendi. Bunu bekleyeceğiz ve gerçekte ne olacağını göreceğiz" dedi. | © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI