Avusturya’da elektrik kesintisi yaşanacak mı? | Gıda Stoku Yapmalı mıyız?

Mağazalardaki sürgülü kapılar artık açılamaz ve kasalar da çalışmaz. Bu sayede alışveriş neredeyse imkânsız hale gelir. Evde hala yiyecek olsa bile, elektrik olmadan yemek yapmak zor. Ayrıca iletişim, cep telefonu bataryasının boşalmasıyla sona erer. Günlük hayatımız bir dakikadan diğer dakikaya geçemez. Peki bu mümkün mü? Der Virgül, sosyal medya da iddia edilen tehlikeyi araştırdı…
 Tarih: 09-11-2021 01:04:55   Güncelleme: 10-11-2021 13:33:55
Avusturya’da elektrik kesintisi yaşanacak mı? | Gıda Stoku Yapmalı mıyız?

Güneşte bir patlama olacağı ve patlama sonucu yayılan ışınlar nedeniyle tüm dünyada elektriklerin kesileceği iddiası, üstelik hiçbir kurum ve kuruluştan açıklama yapılmadığı halde “ışık hızı” ile yayılmış ve çok söylendiğinde, söyleyenin dahi inandığı yalanlar furyasına girmiştir. 

Bu korkunç bir senaryo - ülke çapında elektrik kesintisi ve üstelik günlerce 

Büyük ölçekli ve uzun süreli bir elektrik kesintisinin sonuçları ancak yaşandığında netlik kazanacaktır.

Mağazalarda sürgülü kapılar artık açılamıyor ve yazar kasalar da çalışmıyor.

Bu da alışverişi neredeyse imkânsız hale getiriyor.

Bu sayede alışveriş neredeyse imkânsız hale geliyor. Evde hala yiyecek olsa bile, elektrik olmadan yemek yapmak zor.

Elektriksiz bir dondurucu yiyecekleri bozulmadan ne kadar süre koruyabilir?

Ayrıca iletişim, cep telefonu bataryasının boşalmasıyla sona erer. Günlük hayatımız bir dakikadan diğerine duracak (…)

Bu ve diğer birçok soru, her şeyin yolunda gittiğinde, olası bir krize daha iyi hazırlanmak için daha iyi ele alınmalıdır.

"Karartma" terimi, birkaç gün boyunca yaygın bir elektrik kesintisi anlamına gelir 

Örneğin Tirol Kühtai enerji santralinde yetkililer ve operasyon kuruluşları, bir "elektrik kesintisini" önlemek için elektrik kıtlığı durumunda kriz yönetimini birlikte deniyorlar.

[Blackout] "Karartma" terimi, birkaç gün boyunca yaygın bir elektrik kesintisi anlamına gelir.

Bu bir tatbikat!

Avusturya’nın Tirol Eyaleti Valisi Günther Platter'ın girişimiyle, 12 Kasım Cuma günü "ENERGIE 21" elektrik kesintisi tatbikatı yapılacak. 

Yani sosyal medyada dolaşan komplo teorilerinin aksine, yapılmak istenen olası bir elektrik kesintisinde yetkilileri ne yapmalı? Artı vatandaş nasıl davranmalı? 

Avrupa'da yaşanan aşırı soğuk havanın bir yandan elektrik tüketimini artırırken diğer yandan elektrik üretiminde kısıtlamalara yol açtığı varsayılmaktadır. Sonuç olarak, birçok ülkede elektrik kesintileri yaşanacaktır. Ancak bu alışveriş merkezlerindeki bütün gıda ürünlerinin evlerde stoklanmasını gerektirecek şekilde bir kesinti olmayacaktır. 

Arzı sürdürmek ve bir "karartmayı" önlemek için, işleyen bir kriz yönetimi ve yetkililer, acil servisler ve enerji tedarikçileri arasında sorunsuz bir iş birliği gereklidir.

Personel tatbikatının bir parçası olarak prova edilen tam da bu iş birliği ve bir kriz durumundaki süreçlerdir.

Bugünde elektriğin fiilen kesilmesi söz konusu değildir, elektrik arzıyla ilgili olarak halk üzerinde herhangi bir etki yoktur.

Ülke çapındaki personel tatbikatı ile aynı zamanda, bir "karartma" durumunda Patscherkofelbahn'da çeşitli operasyonel spektrumlar prova edilecek.

Diğer şeylerin yanı sıra, yolcuların gondollardan indirildiği helikopterle halat kurtarma, güç kaynağını eski haline getirmek için bir Blackhawk helikopterinin desteğiyle bir yedek bağlantının inşası ve diğer birçok senaryo oynanıyor.

Bir hücresel ağı geri yüklemek de listede. Silz'deki elektrik santralinde yerel bir denetim var.

Büyük (pompa) depolamalı elektrik santrallerinin varlığı nedeniyle, Tirol, ada işletiminde güç kaynağını kendisi üretme ve bir elektrik kesintisi durumunda temel bir elektrik enerjisi beslemesini garanti etme seçeneğine sahiptir.

Tatbikatın bir parçası olarak, acil bir durum için uygun hazırlık, özellikle evdeki günlük yaşamdaki en önemli işlerle ilgilenmeyi içerir.

Buradaki ana endişe içecek, yiyecek, enerji ve tıbbi malzeme tedarikidir. İyi stoklanmış bir tedarik en az 14 gün için yeterli olmalıdır.

Tirol Eyaleti Kriz ve Afet Yönetimi Merkezi Grup Direktörü Elmar Rizzoli, "Uzun vadeli elektrik kesintilerinin sonuçlarına karşı en iyi koruma, stoklama ve krize dayanıklı bir evdir" diyor.

Ancak buradan elektrik kesintisi olacak sonucunu çıkartılmamalıdır. Bu olası durumlarda insanların yapacaklarını önceden bilmesiyle bağlantılı bir eğitimdir.

12 Kasım 2021 Cuma günü, "ENERGIE.21" Karartma tatbikatı Tirol Eyaletinin inisiyatifiyle gerçekleştirilecek. Bu, tüm ülkede önceden belirsizlik yaratıyor, sosyal ağlarda çok sayıda yanlış haber yayılıyor. 

DerVirgül’e gelen soruların başında, alışveriş yapmalı mıyız diye sorarken, birçoğu elektriğin aniden kesileceğinden ve ısıtma ve (dondurucu) soğutma cihazlarının arızalanabileceğinden korkuyor. 

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer [ÖVP] yaptığı açıklamada, yalan haberlere tepki göstererek, 12 Kasım'daki ENERGIE.21 elektrik kesintisi tatbikatı sırasında habersiz elektrik kesintisi olmayacak dedi. 

Ayrıca bakanlık, tatbikatta yer alan etkilenen nesnelerin tüm sahipleri önceden bilgilendirildiği bilgisini paylaştı.

Sonuç olarak, sosyal medyada dolaşan haberlerin gerçeklik payı olmadığı gibi, bu gibi haberlere inanmadan önce haberlerin kaynaklarının araştırılmasında yarar görüryoruz.|DerVirgül  

© Foto: DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Analiz-Yorum Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI