Avusturya'da emeklilik harcamaları artacak

Avusturya'da emeklilik sistemine yapılan harcama önümüzdeki 14 yıl içinde Gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 15'ine yükselecek.
 Tarih: 17-10-2021 14:24:31
Avusturya'da emeklilik harcamaları artacak

Avusturya'da emeklilik sistemine yapılan harcama önümüzdeki 14 yıl içinde GSYİH'nın yüzde 15'ine yükselecek. En yüksek seviyenin 2060 yılında GSYİH'nın yüzde 15,2'si ile gerçekleşmesi bekleniyor.

2018 yılında harcamalar GSYİH'nın yüzde 13,3'ünü oluştururken, bu oran 2035 yılında yüzde 15'e yükselecek. Daha sonra emeklilik harcamaları bu değer etrafında artacak ve 2060 yılında yüzde 15,2'ye ulaşacak. Bu, uzun vadeli bütçe tahmininden açıkça görülmektedir.

Daha fazla emekli

Emeklilik harcamalarının 2035 yılına kadar önemli ölçüde artmasının temel nedeni, bütçe raporuna göre, özellikle doğum oranlarının yüksek olduğu babyboom kuşağı nedeniyle, yasal emeklilik sigortasındaki emekli sayısındaki artıştır.

Rehabilitasyon ödeneği dahil olmak üzere yasal emeklilik sigortasının emekli maaşları için yapılan harcamalar, 2018'de GSYİH'nın yüzde onundan (39.1 milyar Euro) 2060'ta GSYİH'nın yüzde 14,5'ine yükselirken, memurların emeklilik ödenekleri GSYİH'nın yüzde 3,2'si (12,2 milyar) olacak. 

Yasal emeklilik sigortası çerçevesinde emeklilik harcamalarına doğru kayma, özellikle giderek daha fazla sayıda sözleşmeli personelin kamu sektöründe memur yerine istihdam edilmesinden kaynaklanmaktadır. Emeklilik hesabına geçiş nedeniyle hesap süresinin uzatılması ise emeklilik harcamalarını azaltıcı etki yapmaktadır.

Erkeklerin emeklilik hakları, 2060 yılına kadar 2018'dekinden yaklaşık yüzde on, kadınlarınki ise yüzde yedi civarında olacak. 19 Eylül 2019 tarihli emeklilikle ilgili mevzuat kararları şimdiden hesaplamalara dahil edilmiştir. Uzun vadeli sigortalılar için indirimlerin kaldırılması ve emeklilikten sonra ilk emekli maaşı artışı için bekleme süresinin kaldırılması, bir geçiş aşamasından sonra emeklilik harcamaları üzerinde yıllık GSYİH'nın yaklaşık yüzde 0,5'i kadar uzun vadeli bir etkiye sahiptir.

Yasal kararlar harcamaları teşvik ediyor

2016'daki son raporla karşılaştırıldığında, emeklilik alanındaki sonuçlar daha az olumlu.

Daha düşük bir taban değerinden başlayarak, demografik etkilere ek olarak, emeklilik harcamaları, özellikle en son alınan yasal kararlar nedeniyle 2060'a kadar önemli ölçüde daha hızlı artacak (2016 tahminindeki artı 0,4 puana kıyasla artı 1,6 yüzde puanı).

Bütçe raporunda, düşük verimlilik artışının emeklilik harcamaları üzerinde de etkisi olduğu belirtildi.

Bütçe raporundaki bu hesaplamalara ek olarak, 2020 yılı sonunda, 2019 Ulusal Konsey seçimlerinden kısa bir süre önce alınan bazı kararların geri çekildiğini de eklemek gerekir.

62 yaşında 45 yıl sigortalı olduktan sonra uzun süreli sigortalı olmaya devam edebilirsin ama yine eskisi gibi indirimleri kabul etmek zorundasın.

Karşılığında 20. yaş gününüzden önce sigortalı olarak çalıştığınız her ay için bir euro ikramiye var. Vakaların büyük çoğunluğunda, emeklilik artışı emekliliğin ilk yılında azaltılır veya hatta iptal edilir.

Bu bağlamda, yasal emeklilik sigortası için federal sübvansiyonların son birkaç yılda nispeten istikrarlı olması da ilginçtir. 2011'de 9,11 milyar veya GSYİH'nın yüzde 2,9'una ulaştılar 2022'de ayrıca 12,5 milyar GSYİH'nın yüzde 2,9'una ulaşacaklar. Devlet memurlarının emekli maaşları için de benzer bir tablo ortaya çıkıyor: 2011'de devlet GSYİH'nın 7,8 milyarını yani yüzde 2,5'ini ödedi, 2022'de ise 10,5 milyar, GSYİH'nın yüzde 2,4'ü oldu.

Yeni Avusturya Partisi NEOS sosyal medya sözcüsü Gerald Loacker, 2020 federal hesaplarına dayanarak "emeklilik harcamalarında ve emeklilik açığında bir patlama" tespit ediyor. 

Buna göre, 2050'deki emeklilik sistemi, federal bütçeden vergi gelirleriyle finanse edilmesi gereken 1,310 milyar Euro'luk katkı payından yoksun kalacak. Böylece, yıllık emeklilik açığı GSYİH'nın (2020) mevcut yüzde beşinden GSYİH'nın (2050) yüzde yedisine yükselecektir.

SPÖ Emekliler Derneği: Emeklilik açığı yok

"Federal hesaplar, NEOS'u yıllardır uyardığımız şeyi gösteriyor: Emeklilik sisteminde köklü bir reform yapmazsak, emeklilik açığı giderek büyüyecek ve gelecek nesiller sadece iyi bir emekliliğin hayalini kurabilecek" diye eleştiriyor. Katkıda bulunanların çıkarları ile yararlanıcıların çıkarları arasında basitçe bir denge yoktur.

SPÖ emekliler derneği bir yayında bu temsile karşı çıktı. Genel Sekreter Andreas Wohlmuth, ne bir harcama patlaması ne de bir emeklilik açığı olmadığını, ancak - alıcı sayısında beklenen artışa rağmen - Avusturya'da istikrarlı ve güvenilir bir emeklilik planı olduğunu vurguladı. NEOS'un "uygunsuz emeklilik prognozu alarmizmi" uyguladığını belirterek, bir WIFO araştırmasına göre her yıl 17 milyar euronun devlete geri aktığını ve tüm sektörlerin emeklilerden yaşadığına dikkat çekti.

Emekli maaşları için devlet sübvansiyonu her zaman emeklilik finansmanının bir parçası olmuştur, bu nedenle bir "emeklilik çukuru" söz konusu olamaz. Wohlmuth, uzun vadeli prognozu "eleştirel şüphecilik" ile değerlendirdi. Korona, "uzun vadeli tahminlerin çok çabuk boşa harcanabileceğini" gösterdi dendi. |DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI