Avusturya’da hastanelere özel güvenlik | Biber gazı

Avusturya’da Korona virüse yakalanarak hastanede hayatını kaybeden Türkiye kökenli kadının, on bir yakınının hastanede olay çıkarmasının yankıları devam ederken, sağlık otoritesi hastanelere özel güvenlik birimleri yerleştirileceğini duyurdu.
 Tarih: 07-12-2021 10:57:55
Avusturya’da hastanelere özel güvenlik | Biber gazı

Yukarı Avusturya eyaletinde Kirchdorf an der Krems bölgesindeki Pyhrn-Eisenströzen Kliniği'nde corona virüs nedeni ile hayatını kaybeden 67 yaşındaki kadının yakınları, ölümünden hastaneyi sorumlu tutarak sağlık çalışanlarına saldırmasının yankıları devem ediyor. 

İddialara göre, korona hastası olan ve yoğun bakımda tedavi gören 67 yaşındaki kadının yakınları, hastayı Türkiye’de tedavisine devam edilmesi için nakil işlemi talebinde bulunmuş ve bu nedenle Türkiye’nin Avusturya’daki bir konsolosluğu ile bu konu dahilinde iletişime geçilmiş. Ancak yoğun bakımda olan hastanın doktoru hayati tehlike olduğundan nakil işleminin gerçekleşmesine izin vermemiştir. 

Geçtiğimiz hafta sonu yoğun bakımdaki 67 yaşındaki kadının hayatını kaybetmesi üzerine, ölen kadının yaklaşık on bir yakını hastaneye gelerek olay çıkarmış, doktorları ölümle tehdit ederek, bir kişinin yaralanmasına ve hastanenin kısmen zarar görmesine neden oldukları söylenmişti. 

Hastanelerde güvenlik artırılıyor 

Yukarı Avusturya Eyaleti Gesundheitsholding'in (OÖG) genel müdürü Karl Lehner, "Bu tür sahneler bir daha asla olmamalı" diyerek, “Şu andan itibaren tüm lokasyonlarda güvenlik görevlileri olacak ve çalışanlar biber spreyleri ile donatılacak” dedi. 

“Çalışanlarımıza yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz ve bu nedenle onları korumak için şimdi daha fazla önlem alacağız. İlk önlem olarak, çalışanlarımızı desteklemek ve korumak için kliniklerimizdeki tüm girişlere güvenlik yerleştireceğiz.”

OÖG'nin genel müdürü Karl Lehner, zor çalışma koşullarına alışkın olduklarını ancak Kirchdorf kliniğindeki olay saldırganlık ve vahşet açısından yeni bir boyut anlamına geldiğini, bu saldırının herkesi şaşırttığını söyledi. 

Pazartesi günü yapılan güvenlik analizinin ardından Kirchdorf'ta yeni güvenlik, saat 13.00'te çalışmaya başladı. Ayrıca, güvenlik personeli şimdi diğer on klinik lokasyonunda da konuşlandırıldığı belirtilerek, polisinde cumartesi gününden bu yana hastaneleri korumaya daha da yoğun bir şekilde odaklandığı söylendi. 

Lehner, Kilitlerde, kapıcı kulübelerinde ve tüm girişlerde uyarı ve alarm sistemleri de genişletilecek. Güvenlik camı kullanımı gibi yapısal ve altyapı iyileştirmeleri de planlanmaktadır dedi. 

Ayrıca giriş alanında çalışanlara, herhangi bir saldırı durumunda kendilerini daha etkin bir şekilde savunabilmeleri için biber gazı sıkmalarına izin verildiği ifade edildi. 

Yapılan açıklamanın sonunda, “Hastane çalışanları için tehdit düzeyi hiç bu kadar yüksek olmamıştı” dendi. | © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Oberösterreich Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI