Avusturya’da her gün 48 çocuk “Avusturya vatandaşı” olmadan doğuyor

Avusturya İşçi Odaları Birliği [AK], çalışanların beşte birinin oy kullanmasına izin verilmediğini belirterek, ülkede uygulanan vatandaşlık yasasını eleştirdi. 3,5 Milyon üyesi olan AK’nın bu çıkışı, göçmenler tarafından memnuniyetle karşılandı.
 Tarih: 13-05-2022 20:18:32
Avusturya’da her gün 48 çocuk “Avusturya vatandaşı” olmadan doğuyor

Viyana İşçi Odaları Birliği [AK Wien], özellikle Avusturya’da doğan çocuklar ve gençlerin, vatandaşlığa geçişlerde daha esnek davranılması gerektiği dile getirilerek, aksi taktirde yakın zamanda ülkede seçme ve seçilme konusunda demokrasiden bahsetmenin olanaksız olacağına dikkat çekildi. 

AK yaptığı açıklamada, ülkede çalışanların beşte birinin oy kullanmasına izin verilmediğinin altını çizdi. 

Öte yandan insan hakları örgütü SOS Mitmensch yaptığı açıklamada, AK'nın bununla, Avusturya'da yerleşik nüfusun giderek artan bir bölümünün oy kullanma hakkından dışlanmasına karşı koymak için önemli bir girişim başlattığını övgü ile duyurdu. 

İnsan hakları savunucuları, “AK'nın vatandaşlık kararı, Avusturya'daki vatandaşlığa alınmama politikası hakkında geniş bir tartışmanın başlangıcı olmalıdır yorumunda bulundu. 

SOS Mitmensch sözcüsü Alexander Pollak, ebeveynlerinin çoğu uzun yıllardır burada yaşamasına rağmen, her gün Avusturya'da vatandaşlık verilmeden 48 çocuk doğuyor” dedi. 

Pollak'a göre bunun sonuçları hak ve aidiyet eksikliği olarak karşımıza çıkacak…

SOS Mitmensch sözcüsü, bunun anti-sosyal olduğunu ve ülkede doğmuş olmalarına rağmen devletten dışlanan etkilenen çocuklar için son derece adaletsiz olduğunu eleştiriyor.

Geçen yıl, Avusturya vatandaşlığı almadan Avusturya'da 17.500'den fazla çocuk doğdu. 

Avusturya İstatistik Kurumu’ndan alınan istatistiklere göre, aynı dönemde Avusturya'da doğan sadece 3.402 kişi vatandaşlığa kabul edildi.

Bu, burada doğan insanlar arasındaki vatandaşlığa geçiş açığının 2021'de 14.100'den fazla arttığı anlamına geliyor. Avusturya'da doğmuş olmalarına rağmen henüz Avusturya vatandaşlığı almamış olan toplamda şimdiden çeyrek milyonu aşkın insan var. | © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI