Avusturya’da İşsizlik Oranı, Korona Öncesine Düştü

Korona krizi öncesi 340 bin işsiz olan Avusturya’da, krizle birlikte bu rakam yarım milyona ulaşmıştı. Çalışma Bakanlığı Temmuz sonunda yaklaşık 344.000 kişinin işsiz olduğunu açıkladı.
 Tarih: 02-08-2021 13:58:08
Avusturya’da İşsizlik Oranı, Korona Öncesine Düştü

Avusturya işgücü piyasasındaki toparlanma devam ediyor: Temmuz sonunda yaklaşık 344.000 kişi işsiz olarak kayıtlara geçti. 

Bu bir ay öncesine göre yaklaşık 16.000 kişi daha az.   

282.685 kişi AMS'ye işsiz olarak kaydedilirken, önceki aya göre 6.177 kişi daha az olduğu vurgulandı.

Meslek eğitimine katılan işsiz sayısı da yaklaşık 10.000 azalarak 61.254'e düştü. 

Çalışma Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şu anda korona krizinden öncekinden sadece 10.900 daha fazla işsiz olduğunu duyurdu.  Bir önceki yıla göre işsizlik 101.266 düştü ve şu anda 2018 seviyesinde. 

İşsizlik oranı yüzde 6,7 olup, Temmuz 2019'daki yüzde 6,5'lik seviyesinin hemen üzerinde.

Açık Pozisyon Sayısı

Aynı zamanda, Kamu İstihdam Kurumu'na (AMS) kayıtlı açık pozisyon sayısı çıraklık dahil 113.000 civarında rekor düzeyde, hatta 120.000'dir.  Bununla birlikte, uzun vadeli işsizlik hala korona krizinden öncekinden önemli ölçüde yüksek.  

Nisan sonundaki zirveden bu yana, yaklaşık 18.000 ila 130.000 arasında düştü.

Çalışma Bakanı Martin Kocher (ÖVP) Pazartesi günü Viyana'da düzenlediği basın toplantısında, işgücü piyasasının "neredeyse nefes kesici bir dinamik" gösterdiğini söyledi. 

"2019 işsizlik seviyesine yaklaşıyoruz."  Daha düşük işsizlik, turizm ve açılışlardan kaynaklanmaktadır.  Turizmde işsizlik neredeyse yarı yarıya azaldı.  Ancak diğer sektörlerde de işsizlik düşüyor.  Kocher, uzun süreli işsizlik, yani bir yıldan fazla bir süredir bir işi olmayan birinin "bir gecede" azaltılamayacağını, ancak neyse ki burada da bir düşüş olduğunu söyledi.  .

Kadınlar arasındaki işsizlik de keskin bir şekilde düştü.  

Bazı sektörler daha erken ivme kazandığı için erkekler işsizlikten daha önce çıkmış olsa da, geleneksel olarak kadın istihdamının daha fazla olduğu hizmet sektörleri de artık toparlandı.  Bununla birlikte, AMS'de kadınlara yönelik destek hedefi yüksek kalmaktadır.  

Çalışma bakanı, "Muhtemelen AMS fonlarının yüzde 50'sinden fazlası, özellikle yeterlilik önlemleri için kadınlar için kullanılıyor" dedi.

İşsizlik Sonbaharda Tekrar Yükselecek

Kocher, mevsim nedeniyle sonbaharda işsizliğin yeniden artacağını tahmin ediyor, ancak korona pandemisinin neden olduğu özel durum nedeniyle kesin gelişmeyi tahmin etmenin zor olduğuna dikkat çekiyor. 

Her halükarda aşı ilerlemesinin iş piyasası için belirleyici olacağını belirten Kocher, bir kez daha herkesi aşı olmaya çağırdı.  

Bakan, Ticaret Odası (WKÖ) Başkanı Harald Mahrer'in gençler için önerdiği aşı kuponu ile ilgili olarak, "kuponlar veya bedava bira" gibi ek teşviklerin yardımcı olabileceğini, ancak aşı şüphecilerini veya aşı karşıtlarını ikna etmeyeceğini söyledi.  

Kısa mesafelerde düşük eşikli erişim ve çok az zaman ve bilgi ihtiyacı çok önemlidir dedi. 

Kısa süreli çalışma durumunda, kısa çalışma aşaması beş için ilk rakamlar var, ancak bunlar henüz anlamlı değil çünkü kısa çalışma Ağustos ortasına kadar geriye dönük olarak uygulanabiliyor.  

Kısa süreli çalışmanın kullanımı her durumda "önemli ölçüde daha az" olacaktır.

Genel olarak, şirketlerin işçi bulması daha zor olacaktır.  

Bunun nedeni demografik gelişme ve şu anda turizmde olan birçok yabancı mevsimlik işçinin kendi ülkelerinde iş buldukları için Avusturya'ya dönmemelerinden kaynaklanmaktadır. 

Bakan, durumun bir dereceye kadar dengelenmesini bekliyor.  

Kocher, bazı şirketlerin daha uzun süredir işsiz olan veya sağlık kısıtlamaları olan kişileri yeniden düşünmek ve ayrıca işe almak zorunda kalacağını söylüyor.  

Örneğin turizmde, aynı zamanda çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve iş ile ailenin uyumluluğunun teşvik edilmesiyle de ilgilidir.

Kocher şimdi Ağustos ayına kadar beklemek ve ardından sonbaharda işgücü piyasası reformu hakkında geniş bir tartışmaya girmek isteyip istemediğine karar vermek istiyor.  

İşgücü piyasası bir dereceye kadar normalleştiğinde, iş piyasasının uzun vadede nasıl şekillendirileceğini ve işsizlik durumunda gelirin nasıl daha iyi güvence altına alınacağını tartışmak istiyor.  Bakan, ancak, "Aklımda bir model yok" dedi.| DerVirgül 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI