Avusturya’da kısa süreli çalışanlara 500 Euro ikramiye

Avusturya’da sokağa çıkma yasağı nedeniyle uygulanacak olan devlet yardımları kapsamında, kısa çalışma ödeneğinden yararlanarak işlerine devam edenlere ikramiye verileceği ve kısa süreli çalışma isteminin 2022 yılının Mart ayına kadar uzatıldığı açıklandı. Peki kimler 500 Euro alabilecek? Tüm ayrıntıları bura bulabilirsiniz…
 Tarih: 26-11-2021 14:17:30
Avusturya’da kısa süreli çalışanlara 500 Euro ikramiye

Avusturya’da 22 Kasım Pazartesi günü başlayan sokağa çıkma yasağı kapsamında uygulanan kilitlenmede yaşanan ekonomik kayıplar için hazırlanan yardım paketi, Turizm Bakanı Elisabeth Köstinger [ÖVP] ve Çalışma Bakanı Martin Kocher [ÖVP] tarafından cuma günü açıklandı. 

Dört maddelik bir paket üzerinde kararlaştırılan yeni uygulamalar söyle: 

Hükümet kısa süreli çalışma sisteminin geçerlilik tarihini uzatarak, başvuruların daha kolay bir şekilde yapılması yönünde bir çalışma yürütüldüğünü açıkladı. Buna göre iş yerlerinin müracaatları bürokratik süreçlere takılmadan hızlı bir şekilde işleme koyulacak. 

Öte yandan, kısa süreli çalışanların gelir kaybı göz önüne alınarak, belirli tarihler arasında bu yöntemle çalışanlara ikramiye verilmesi kararlaştırıldı. 

İşte ayrıntılar….

1] Kısa çalışma ödeneği bitiş tarihi uzatıldı

Enfeksiyon sayısı ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle, Çalışma Bakanlığı ve sosyal ortaklar Corona kısa süreli çalışma sisteminin uzatılması konusunda anlaştılar.

2021 yılının sonunda bitmesi öngörülen uygulama, Mart 2022 tarihine kadar uzatıldı - etkilenen şirketler artık Mart 2022'nin sonuna kadar kısa süreli çalışmaya devam edebilir.

2] Müracaatlar kolaylaştırıldı 

Pazartesiden bu yana, kısa süreli çalışma için başvuruda bulunan şirketler için mali müşavirin [Steuerberater] denetimi ve onayı ve dolayısıyla daha fazla bürokratik işlem ortadan kalkmaktadır.

Şirketlere geriye dönük başvuruda bulunmaları için de üç hafta süre verilmiştir. 

3] Turizm işletmelerine sezon başlangıcı yardımı

Mevsimsel başlangıç yardımı ile hükümet, kısa süreli çalışma modelini temelden yeniden tasarlıyor. Şimdiye kadar, yalnızca kısa çalışma başlangıcından bir takvim ayı önce tam ücretli olarak istihdam edilen kişiler yararlandı. Bu önlem artık 3 Kasım 2021 ile 12 Aralık 2021 arasında çalışan tüm kişiler için geçerlidir. 

Bu yeni uygulamada, işveren AMS'den brüt maaşının yüzde 65'ini alırken, çalışan tam maaşını alacak. Bu kural en geç 31 Ocak 2021 tarihine kadar sadece sezonluk işletmeler ve yerel çalışanlar için geçerlidir. Kilitlenme sırasında açılışa hazırlanmak için işe alınan personel muaf değildir.

4] 500 Euro ikramiye

Kasım 2021'de kısa süreli çalışma yapan ve Mart 2020'den bu yana toplam on ay veya daha uzun süre kısa süreli çalışma için kayıtlı olan çalışanlar 500 Euro net ikramiye alacak.

Önlem, değerlendirme tabanı maksimum değerlendirme tabanının yüzde 50'sinden az olan kısa süreli işte çalışanlar için geçerlidir.| © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI