Avusturya’da muhalefet erken genel seçim istiyor!

Pazartesi günü iki bakanın istifasından sonra, bugün yeni bakanlar atandı. Ancak muhalet partileri için bu yeterli gelmedi. Ana muhalefet partisi SPÖ, bir sonraki Ulusal Konsey toplantısında yeni bir seçim başvurusu sunacağını duyurdu. Ocak 2020'den bu yana federal hükümette toplam 14 değişiklik yaşandı…
 Tarih: 10-05-2022 15:38:29
Avusturya’da muhalefet erken genel seçim istiyor!

Pazartesi sabah saatlerinde Tarım ve Turizm Bakanı Elisabeth Köstinger [ÖVP] istifa ederek, siyaseti bırakacağını açıklamasının ardından, aynı gün Ekonomi Bakanı Margarete Schramböck [ÖVP] resmi olarak istifasını açıkladı.

Ülkede bir yıl içerisinde üç kez başbakan, ikisi koalisyon ortağı Yeşiller Partisinden olmak üzere, sırasıyla Sağlık Bakanı iki defa, Eğitim Bakanı, İçişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı, Çalışma Bakanı, Maliye Bakanı, Ekonomi Bakanı, Tarım Bakanı, Turizm Bakanı değişti. 

SPÖ seçim önergesi verecek 

Ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti [SPÖ] son istifaların üzerine salı günü düzenlediği basın toplantısında bir açıklama yapan Leichtfried, "Bu iki istifadan sonra nihayet oyun bitti. Başbakan Nehammer hükümeti başarısız oldu" dedi. Bu hükümetin geri adım atmasının zamanı geldi. SPÖ bu nedenle bir sonraki Ulusal Konsey toplantısında yeni bir seçim başvurusu sunacaktır dedi. 

Leichtfried, "tüm sıralamalardaki" istifalar için hükümeti suçluyor. Ortak hareketin gerekli olduğu durumlarda birbiri ardına istifalar yaşanıyor. Şansölye, bakanlarını yetkilerine göre değil, ÖVP Tirol ya da çiftçi derneği ile sorun yaşamamaları esasına göre seçiyor” dedi. 

Enflasyon, enerji ve bakım söz konusu olduğunda, "hiçbir şey daha ileri gitmedi". Leichtfried'e göre, vergileri ve bordro vergilerini düşürmenin ve emekli maaşlarını artırmanın zamanı geldi. Ayrıca federal hükümetin gaz arzını güvence altına alma planlarının eksikliğini de eleştirdi.

Viyana Belediye Başkanı Ludwig | Özellikle krizlerde istikrarlı bir federal hükümete ihtiyaç var!

Viyana Belediye Başkanı Michael Ludwig’de [SPÖ] hükümeti eleştirerek, "Birkaç krizin üst üste geldiği bir durumumuz var. Hala korona krizindeyiz, Ukrayna'da savaş var, onlarca yıldır yaşamadığımız bir enflasyon dalgası var. Böyle bir durumda istikrarlı bir federal hükümet gerekli olacaktır” dedi.

Ludwig, “Ocak 2020'den bu yana federal hükümette toplam 14 değişiklik olduğunu düşünürseniz, siyasi koşulların istikrarlı olmadığı açıktır. Ama şu anda buna ihtiyaç var" diye konuştu. 

FPÖ, "sefil ÖVP oyununa" son verilmesi çağrısında bulundu

Özgürlük Partisi [FPÖ] Başkanı Herbert Kickl, Cumhurbaşkanı Alexander Van Der Bellen, " artık devlet politikasıyla ilgili sorumluluklarını yerine getirmelidir” diyerek, bu acıklı ÖVP gösterisine bir son vermeli" diye talepte bulundu. 

Kickl, “Hükümet ekibinin artık 2019'daki Ulusal Konsey seçimlerine gidenlerle hiçbir ilgisi yok. Van der Bellen yeni seçimlerin önünü açmalı” ifadesini kullandı. | © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI