Avusturya’da sobaya artan talep yeni bir tehlikeyi doğuruyor

Yüksek enerji fiyatları ve gaz darboğazı endişeleri nedeniyle, giderek daha fazla Avusturyalı ek ısıtma sistemleri kullanıyor. Ancak uzmanlar, önümüzdeki kış döneminde yangın riskinin artacağı uyarısında bulunuyor… İşte olası yangınlara karşı korunaklı olmanın ip uçları…
 Tarih: 21-09-2022 23:38:25
Avusturya’da sobaya artan talep yeni bir tehlikeyi doğuruyor

Trafik Güvenliği Mütevelli Heyeti (KFV), odun sobası veya elektrikli ısıtıcı gibi alternatif ısıtma sistemlerinin yanlış kurulumuna karşı uyarıda bulundu, çünkü bu genellikle artan yangın riskiyle ilişkilendiriliyor.

Çarşamba günü düzenlenen basın toplantısında, geçici çözümlerin bir uzman tarafından da güvence altına alınması gerektiği söylendi.

KFV kaza istatistiklerine göre, yangın kazalarının çoğu özel evlerde meydana gelmektedir. Buna göre elektrikli veya ateşli [soba] ısıtıcıların yangına neden olması konusunda uyarıda bulunuluyor. 

Özellikle kumaş veya toz gibi diğer malzemelerle temas ettiğinde, ısı radyatörleri veya ısıtma spiralli cihazlar yangınları tetikleyebilir. KFV uzmanı ve mülk koruma başkanı Armin Kaltenegger çarşamba günü "Duman alarmları kurun ve daireniz için bir yangın söndürücü alın" dedi.

Kaltenegger, krizin yalnızca geçici olduğu ve bu nedenle acil ısıtmanın aynı zamanda hızlı ve geçici kuruluma yol açan geçici bir çözüm olduğu fikrinin insanların tedbirsiz davranmalarına yol açabileceğini söyledi. 

Elektrikli cihazların artan kullanımı, güç sisteminin aşırı yüklenmesine de yol açabilir. Çarşamba günkü yayında, "Elektrikli radyant ısıtıcılar tüm yaşam alanını ısıtmak için değil, sadece bir odayı kısaca ısıtmak için uygun" dedi. Özellikle çoklu prizlerde, bunlara genellikle çok fazla cihaz bağlı olduğundan dikkatli olunması gerekir. Çoklu prizli uzatma kablolarının çoğu, 3.000 ila 3.500 watt'lık bir çıkış için tasarlanmıştır ve bu maksimum toplam çıkışı aşmamalıdır.

Viyana'da odun sobası kurulumları için artan talep

Özellikle Viyana'da odun sobası kurulumlarına olan talep keskin bir şekilde arttı. 

Avusturya baca temizleyicileri federal müdürü Christian Plesar, "Avusturya’da gaz temini tartışmaları başladıktan sonra, odun sobası kurulumu ve merkezi ısıtma sistemlerinin biyokütleye dönüştürülmesi konusunda, önceki yıllara göre ortalama üç ila beş kat arttı" dedi. 

Yangın riskini azaltmak için ipuçları veren uzamanlar, uzman personelin sağlam temellere dayanan tavsiyelerini, uygun yakıtların kullanımını, elektrikli ekipmanların düzenli bakımını, duman alarmlarının kurulumunu ve elde taşınabilir bir yangın söndürücü bulundurmayı tavsiye etti. | © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI