Avusturya’da sokağa çıkma yasağı ve devlet yardımları

Pazartesi gününden itibaren tüm Avusturya 13 Aralık tarihine kadar tamamen kilitlenecek. Kafe/restoran, otel ve kuaför gibi sektörler yeniden kapanıyor. Bu sektörlere devlet yardımları yapılacağı duyuruldu. Ayrıntıları burada bulabilirsiniz…
 Tarih: 19-11-2021 12:52:03
Avusturya’da sokağa çıkma yasağı ve devlet yardımları

Avusturya'da artan Korona vakaları nedeniyle 20 gün süresince ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. 

Yasak kapsamında, Kafe/restoran, kuaför, sinema/tiyatro, spor salonları, gece kulüpleri, alışveriş mağazaları, elektronik mağazaları vb. gibi temel ihtiyaç sayılmayan ticaret alanları kapalı kalacak.

Maliye Bakanı Gernot Blümel (ÖVP) ve Çalışma Bakanı Martin Kocher (ÖVP) tarafından düzenlenen basın toplantısında, Pazartesi gününden itibaren 4. Karantinada kapsamında şirketlere yapılacak yardımların ayrıntıları sunuldu. 

Kısa süreli çalışma sisteminin yıl sonuna kadar geçerli olduğunu hatırlatan Çalışma Bakanı Martin Koche, bu kapsamda bundan yararlanılmasının devam edilebileceğini söyledi. 

Ancak kısa süreli çalışma ödenekleri, gecen yıl olduğu gibi “tam kapanma” koşullarına göre yeniden ayarlanacağı ve kayıpların yüzde 80 ila 90'lık oranın yeniden ödeneceği belirtildi. 

Ayrıca 2019 yılının aynı ayına göre yani pandemi öncesine göre satışlarında en az yüzde 40 düşüş olması durumunda şirketlere zarar bonusu verilecek. 

Satışlardaki düşüşün yüzde 10-40'ı, önceki 1,8 milyon Euro yerine maksimum 2,3 milyon Euro'ya kadar geri ödenecek. 

Yardım, Kasım 2021'den Mart 2022'ye kadar geçerlidir ve 16 Aralık'tan itibaren talep edilebilir.

2019 yılının aynı ayına göre satışlarda en az yüzde 40'lık bir düşüş olması durumunda da zarar için tazminat hakkı bulunmakta. Zararın yüzde 70 ila 90'ı, en fazla 12 milyona kadar ödenecek. 

Gelirde en az yüzde 40'lık bir düşüş varsa veya işletme maliyetleri artık karşılanamıyorsa, zorluk fonundan yardım alına bilinir.

Yardımlar Mart 2022'ye kadar sürecek ve 600 ila 2.000 Euro arasında olacak. 

Maliye Bakanı Gernot Blümel, vergi ertelemeleri ve indirimlerinin de devam edeceğini duyurdu.|DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI