Avusturya'da yeni giriş yönetmeliği yürürlüğe girdi

24 Ocak 2022 Pazartesi günü [bugün], Avusturya'da Covid-19 Giriş Yönetmeliğinde yapılan 12. değişiklik yürürlüğe girdi.
 Tarih: 24-01-2022 11:26:44
Avusturya'da yeni giriş yönetmeliği yürürlüğe girdi

Covıd-12 giriş Yönetmeliğinin 19. değişikliği ile virüs varyant bölgelerinin listesi tamamen boşaltılmıştı.

Böylece, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Norveç de dahil olmak üzere 14 Omikron öncüsü ülkeden gelenler güçlendirici aşı olanlar için PCR testi gerekliliği kaldırıldı. Buna göre yeşil pasaportu olan herkes test yaptırmadan ülkeye giriş yapabilecekler. 

Ancak tam aşılanmamış, yani geçerli bir aşı pasaportu olmayanlar PCR negatif test sonucu ibraz etmek zorundalar. 

Dört Avrupa ülkesine ek olarak, Güney Afrika ve diğer dokuz Güney Afrika ülkesi de virüs varyant alanları listesinde yer aldı. Gevşemenin nedeni, Omikron'un artık Avusturya'da da baskın korona virüs çeşidi olması olarak gösterildi. 

Giriş yönetmeliği 28 Şubat'a kadar uzatıldı

Yukarıda yer alan değişiklikler dışında, eski yönetmeliğin geçerliliğini 28 Şubat'a kadar bir ay daha uzatıldı. Diğer hükümler değişmeden kalacağı kaydedildi. 

Buna göre tam aşılı, [geçerli bir aşı pasaportu olan] herkes ülkeye test sonucu ibraz etmek zorunda değil. Ayrıca karantina da uygulanmamaktadır. 

Üçüncü bir aşıları olmayanlar [tam aşılı olmayan], 72 saatten eski olmayan bir PCR testi ibraz etmek zorunda. 

Öte yandan, iki kez aşılanmış ve son 180 gün içinde Covid-19 hastalığından da kurtulmuş kişilere, takviye yapılanlarla aynı muamele uygulanacak. Yani tam aşılı sayılacak. [İki aşı vurulmuş ve üçüncü aşı tarihi gelmiş ve ancak üçüncü aşıyı vurulmamış kişiler, test ibraz etmek zorundalar…] 

12 yaşın altındaki çocuklar için aşı kanıtı istenmiyor

Ülkeye yetişkinlerle birlikte gelen on iki yaşından küçük çocuklar için ispat yükümlülüğü uygulanmayacak. Avusturya'da okula giden okul çağındaki çocuklar ve gençler için geçerli bir ninja geçiş belgesi de testin kanıtı olarak geçerlidir.

Aşı ve iyileşmiş kanıtı sunamayanlar, test sonucu ibraz etmekle birlikte, ülkeye girişlerde ön kayıt yaptırmak zorunda. Bununla birlikte 10 günlük karantinaya girmek zorundadırlar. | © der Virgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI