Avusturya’da yeni varyant alarmı

Güney Afrika'da yayıldığı tespit edilen yeni bir koronavirüs varyantı endişe yaratıyor. Mevcut aşıların yeni varyanta karşı etkisinin az olmasından korkuluyor. Avusturya varyantın görüldüğü ülkelere giriş yasağı koydu.
 Tarih: 26-11-2021 10:00:00
Avusturya’da yeni varyant alarmı

Güney Afrika'da çok sayıda mutasyona uğradığı ve bu nedenle de bulaş riskinin yüksek olmasından endişe edilen "B.1.1.529" kodlu yeni bir koronavirüs varyant ortaya çıktı. Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü, Perşembe günü 22 vakada bu varyantın tespit edildiğini belirterek başka vakaların da olabileceğine dikkat çekti. Ensitüsü, virüsün genetik yapısını anlamak için varyantın genom analizinin sürdüğünü belirtti.

Enstitü, verilerin sınırlı olmasına rağmen uzmanların yeni varyantın ne olduğunu ve varyantla bağlantılı komplikasyonları anlayabilmek için tüm imkanlarıyla çalıştığını vurguladı. Güney Afrika Sağlık Bakanı Joe Phaahla da "Aslolan, bu görünmeyen düşmanın öngörülemez olduğu" ifadelerini kullanarak Güney Afrikalılara maske takmaları, sosyal mesafeye dikkat etmeleri ve aşı olmaları çağrısı yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) de varyantın "endişe varyantı" kategorisine dahil olup olmadığını araştırıyor. Araştırmalarının devam ettiğine dikkat çeken DSÖ uzmanı Marie van Kerkhove, varyantın etkilerinin neler olabileceğini anlamanın birkaç hafta sürebileceğini söyledi. Virüsün çok sayıda mutasyonu olduğunu belirten Kerkhove, henüz belli olmamakla birlikte virüsün davranışını değiştirebileceğini belirterek mevcut aşı ve ilaçların etkilerinin de değerlendirildiği bilgisini verdi. DSÖ, daha önce Delta'yı "endişe varyantı" olarak tanımlamıştı.

Avusturya varyantın görüldüğü ülkelere giriş yasağı koydu

Avusturya Güney Afrika ile birlikte komşu ülkelerden uçuşları askıya aldı. Güney Afrika, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya ve Esvatini'yi  "kırmızı ülkeler" listesine alan Avusturya, bu ülkelerden seyahat etmek isteyen yabancıların ülkeye giremeyeceğini duyurdu.

Avusturya vatandaşları ülkeye giriş hakkına sahip, ancak özellikle katı karantina kurallarına uymak zorundalar (10 günlük karantina, girişte PCR testi, kayıt). Ayrıca, bu yedi Afrika ülkesinden uçuşların inişi yasaklanacak. Yönetmelik 27 Kasım 2021 Cumartesi gece yarısı yürürlüğe gireceği bildirildi. 

Hükümetten açıklama geldi 

Federal Şansölye Alexander Schallenberg yaptığı akılamada, "Avusturya'da şu anda delta varyantının etkileriyle mücadele ediyoruz, Afrika'nın bazı bölgelerinde yeni bir varyant yayılmaya başladı ve bu da endişeye neden oluyor. Hızlı ve tutarlı bir şekilde tepki veriyoruz: Seyahat edenler için zorunlu karantina Güney Afrika, Lesotoho, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya ve Eswatini, yeni varyantın küresel yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olmalı" dedi. 

Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein, "Giriş yönetmeliklerinde yapılan hızlı değişiklikle birlikte mevcut gelişmelere anında tepki veriyoruz. Sıkı giriş düzenlemeleri ile mümkün olan en iyi korumayı sağlamak bizim için özellikle önemli. Avrupa Birliği'ndeki diğer ülkelerin de burada hızlı hareket etmesi de önemli. Birlikte yeni varyantın yayılmasını durdurabiliriz" ifadesini kullandı.

İsrail ve İngiltere uçuşları askıya aldı

Öte yandan İngiltere ve İsrail ise Güney Afrika ile birlikte komşu ülkelerden uçuşları askıya aldı. Güney Afrika, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya ve Esvatini'yi  "kırmızı ülkeler" listesine alan İsrail, bu ülkelerden seyahat etmek isteyen yabancıların ülkeye giremeyeceğini duyurdu. Başbakan Naftali Bennett'in bürosundan yapılan açıklamada, bu ülkelerden gelen İsraillilerin de 14 güne kadar bir korona otelinde karantinaya girmek zorunda olduğu belirtildi. Karantinadan bir hafta sonra yapılacak PCR testinin negatif sonuç vermesi halinde karantinaya son verilebilecek.

İngiltere de yeni varyant nedeniyle Güney Afrika ile birlikte Lesotho, Botsvana, Zimbabve, Esvatini ve Namibya'dan uçuşları sınırlandırdı. Sağlık Bakanı Sajid Javid, bu ülkelerden İngiltere'ye seyahat edecek olanların sıkı bir otel karantinasına girmek zorunda olduğunu açıkladı. Javid, söz konusu varyantın Delta'dan daha bulaşıcı olduğuna ve mevcut aşıların da daha az etki gösterdiğine ilişkin bulgular olduğunu ifade etti.

Almanya'daBaşbakanlık Dairesi Başkanı Helge Braun, Almanya'nın da kısa süre içinde Afrika'nın güneyindeki ülkelerden uçuşları durdurabileceğini, bilim insanlarının alarma geçtiğini söyledi.| © DerVirgül 

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI