Avusturya’da zorunlu aşı parlamentodan geçti

Perşembe akşamı, Korona aşısı zorunluluğu Ulusal Konsey'de büyük bir çoğunluk tarafından kabul edildi. 1 Şubat’tan itibaren aşısızlara mektup gönderilecek. 15 Mart’tan itibaren ise kontroller başlayacak…
 Tarih: 20-01-2022 19:11:46   Güncelleme: 20-01-2022 19:53:46
Avusturya’da zorunlu aşı parlamentodan geçti

ÖVP, Yeşiller, SPÖ ve NEOS, Ulusal Konsey'de yasa taslağının uygulanması için evet oyu kullandı. Oylama sonucunda, zorunlu aşı 1 Şubat 2022'de yürürlüğe girecek. 

183 sandalyesi olan parlamentoda oylamaya katılan toplam 170 oydan 137'si evet, 33'ü hayır oyu kullandı. FPÖ aşı zorunluluğuna hayır oyu kullandı. 

FPÖ’den hükümete totalitarizm suçlaması

FPÖ lideri Herbert Kickl, hükümeti totalitarizmin önünü açmak için aşı zorunluluğunu kullandığını söyleyerek, bundan sonra hangi dayatmaların geleceğini çok merak ediyoruz dedi. 

FPÖ lideri, zorunlu aşıya karşı olanların parlamentoda azınlıkta olduğunu ancak halkın bunu unutmayacağını ve er veya geç bunu cezalandıracağını söyledi. 

FPÖ bilimi inkâr ediyor

Öte yandan hükümet kanadından gelen savunma da ise, FPÖ’nün korona aşısının güvensizliği konusunda yalan haber yaydığını ve bilimsel verilere inanmayarak aşının yararını inkâr ettiğini ileri sürdü. Bilim karşıtı olarak suçlanan FPÖ, aynı zamanda ülkede salgının daha uzun sürmesinde katkısı olduğu vurgusu yapıldı. 

Sağlık Bakanı Mückstein, konuyla ilgili ilk raporunda aşının kendisiyle ilgili şüpheleri gidermeye çalıştı. FPÖ tarafından şüpheler dile getirildikten sonra, "Bütün kanıtlar, Avusturya'da mevcut olan tüm hazırlıkların güvenli olduğunu gösteriyor" dedi. Covid 19 aşısı güvenlidir, virüsü kontrol altına almak için yüksek bir aşı oranına ihtiyacınız var. Aksine iddialar aynı zamanda toplumu bölmeye hizmet ederek yalan haberlerin yayılmasını ve durumu daha da tehlikeli hale gelmesini sağladı dedi. 

Yeşiller Partisi kulp başkanı Sigrid Maurer FPÖ liderine dönerek, "Aşı aynı zamanda gerçeklerin ve deneyciliğin inkarına karşı bilimin bir zaferidir" dedi. 

Öte yandan, Yeşiller Partisi Milletvekili Ewa Ernst-Dziedzic, tasarıyı onaylamak istemediği için toplantıya katılmadı. | DerVirgül 

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI