Avusturya, Karayolu Trafik Yasası'nda değişikliğe gitti

Karayolu Trafik Kanunu'nun (StVO) 33. değişikliği çarşamba günü yapılan hükümet toplantısında kabul edildi. Bisikletliler ve yayalar için gelecekte daha güvenli seyahat edebilmeleri için yeni kurallar getirildi.
 Tarih: 15-06-2022 09:56:04   Güncelleme: 15-06-2022 13:48:04
Avusturya, Karayolu Trafik Yasası'nda değişikliğe gitti

Gelecekte bisikletlilerin kırmızı ışıkta sağa dönebilecekleri veya yan yana binebilecekleri, daha fazla yaya dostu trafik ışıkları ve toplu taşıma duraklarında yeni kurallar ve diğer yenilikler - Yeni Karayolu Trafik Kanunu bunları içermekte. 

Ancak henüz taslak değerlendirmede planlanan ve tek yönlü caddeye karşı bisikletle tek yönlü yolda bisiklet sürmeyi çok daha kolay hale getirecek yeni bir düzenleme uygulanmayacak.

Şimdi yürürlükten kaldırılan düzenleme, ilgili makamın, park yeri olmayan en az dört metre genişliğinde ve en fazla 30 hızın geçerli olduğu tek yönlü şeritleri bisiklet trafiği için açıp işaretlemesini şart koşuyordu.

"Eğimli park yasağı" zayıflamış bir biçimde geliyor

Kavşakların etrafındaki kesintisiz alanı beş metreden sekiz metreye çıkarma planı ("sekiz metre kavşak kuralı") da iptal edildi.

Ve hala taslakta sağlanan "eğimli park yasağı" şimdi yalnızca önemli ölçüde daha zayıf bir biçimde. Gelecekte, söz konusu kaldırımın toplam genişliğine bağlı olarak, aracın kaldırıma küçük bir ölçüde çıkıntı yapması hala mümkün olacak.

Değişikliğin getirdiği yenilik, bisikletçilerin kırmızı ışıkta sağa dönmelerine veya T-kavşaklarında düz ileri gitmelerine, ilgili ek bir işaretin asılması şartıyla izin verilmesidir. Her durumda, yolculuğunuza devam etmeden önce kısa bir süre durmalısınız.

Karışık trafikte yan yana bisiklet sürmek

Gelecekte, belirli koşullar altında bisikletçilerin karma trafikte yan yana sürmeleri de mümkün olacaktır: Örneğin, bir çocuğun yanında bisiklete binmeye izin verilir 30 km/s'lik bölgelerde, öncelikli yol veya demiryolu yolu olmaması ve trafik akışının engellenmemesi koşuluyla tüm bisikletçilere izin verilir.

StVO'ya göre, bisikletçilerin daha önce yalnızca bisiklet yollarında, bisiklet yollarında, yerleşim sokaklarında ve buluşma bölgelerinde yan yana sürmelerine izin veriliyordu. Önceden, trafiğe açık diğer yollarda, yarış bisikletleri yalnızca antrenman sürüşlerinde yan yana kullanılabiliyordu.

Bir bisikleti Sollarken minimum mesafe

Değişiklik ayrıca bir "bisikletçi sollarken minimum mesafe"yi de öngörmektedir: Yerleşim alanı dışında, bu durumda en az iki metrelik bir mesafe gereklidir ve yerleşim alanlarında 1,5 metre yeterlidir. 30 km/h'den daha az sürerseniz yanal mesafe azaltılabilir.

StVO değişikliği ile yaya güvenliği artırılacak

Değişiklikle yaya güvenliği de artırılacak: Otobüs durağı alanında, bu toplu taşıma aracının sağındaki araçlar, yolcular inip binerken her zaman hareketsiz kalmalıdır. Daha hızlı ve daha uzun yeşil aşamalarla yaya dostu trafik ışığı değişikliklerinin yanı sıra kaldırımlardaki engellerin ve tehlikelerin yasaklanması da gelecek.

Okul yollarının oluşturulması

Yetkililer ayrıca yönetmelikle okul binalarının yakın çevresine “okul sokakları” kurabilecekler.

Okul caddelerinde karayolu üzerinde yürümeye izin verilir, araç trafiği yasaktır. Taslağa göre bisiklet trafiği, hasta ulaşımı ve okul ulaşımı araç kullanma yasağının dışında tutuluyor.

Yol servisi, çöp toplama, kamu güvenlik servisi ve itfaiyeden gelen araçlarla da erişime izin verilir toplu taşıma ve yerel trafiğe de izin verilir.| © DerVirgül

 

________________________________________________

Biz ancak sizin desteğinizle ayakta kalabilir ve büyüyebiliriz!

Siz bu haberi okurken, biz yeni bir haberi yazmaya başlıyoruz. Kimi zaman içerik üretmek için haftalarca araştırma yapıyor, insanlarla görüşüyoruz. 

Bunu yaparken de habere konu olan taraf, olay, gelişme ve açıklamaların “şartlarından bağımsız” olarak sizlere aktarmaya çalışıyoruz. 

Objektif haber, özgür yorum anlayışımızla hiçbir gücün etkisi altında kalmadan ve her gün yeniden ve yeniden öğrenerek yazmaya devam ediyoruz…

Editoryal bağımsızlığı sağlayabilmek, siyasi ve ekonomik bağımsızlıkla mümkündür. 

Bu nedenle Der Virgül’ü destekleyin ve Avusturya’da Türkçe bağımsız kaliteli gazeteciliğin gelecekte de var olmaya devam etmesine yardımcı olun…

Der Virgül sadece okuyucularına karşı sorumluluk duyar…. 

Destekleriniz için

IBAN: AT45 6000 0103 1026 6499 / Adem Hüyük

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI