Avusturya Kısıtlamaları Başlatıyor

Avusturya gece gastronomisinde somut kısıtlamaya giderken, riskli ülkelerden giriş yapan kişilere PCR testi zorunluluğu getirilmesi (Antijen testlerinin kaldırılması), gastronominin yeniden sabit saatlerde kapatılması ve yeşil pasaportun iki aşı vurulanlara verilmesi gibi yeni kısıtlamalar hükümetin gündeminde.
 Tarih: 15-07-2021 20:21:52   Güncelleme: 15-07-2021 20:26:52
Avusturya Kısıtlamaları Başlatıyor

Avusturya'da korona kuralları sıkılaştırılıyor. 

Buna göre 22 Temmuz'dan itibaren gece kulüplerine gitmek için negatif PCR testi veya korona aşısı olmanız gerekiyor.

(180 gün içerisinde korona hastalığını geçirmiş olmanız geçersiz sayılmakta) 

Ayrıca ikinci aşı tamamlanana kadar "Yeşil Pasaport" düzenlenmeyecektir.

Üzerinde anlaşılan kararlar, Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein (Yeşiller) ve Turizm Bakanı Elisabeth Köstinger (ÖVP) tarafından Perşembe akşamı yayınla duyuruldu.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Son dönemde rakamlardaki artışın hafife alındığı, bu devam ederse, "gelecekte kendimizi tehdit edici bir öngörülebilir senaryonun içinde bulacağız" dendi. 

Avusturya'da Korona Enfeksiyon Sayıları Artıyor

Artışın ana nedenleri, gece restoranlarının açılması, zaten enfeksiyonların yaklaşık yüzde 90'ını oluşturması gereken delta varyantının hakimiyeti ve seyahatle ilgili vakalar gibi açılış adımları ve 1 Temmuz'daki gevşemedir.

Bu günden müdahale edilemezse etkiler dramatik olabileceğine vurgu yapan sağlık bakanı, son baharda okulların yeniden kapatılması ve kısıtlamaların daha sert bir biçimde uygulanmasını gerektirebilir dedi. 

Sağlık bakanlığına göre, aşı kapsamının artırılmasının yanı sıra açılış adımlarının zamanında ve hedefe yönelik olarak geri çekilmesi veya daha fazla hafifletme adımlarından kaçınılmasıyla, tehdit edici gelişme muhtemelen yavaşlatılabilir.

Tereddütlü davranışlarda ise, kısmi veya gerçek sokağa çıkma yasağı gibi ciddi tedbirlerin alınması beklenebilir.

Kayıt Zorunluluğu Devam Ediyor - Gece Gastronomisinde Sıkılaştırma

Teklifler arasında, kayıt yükümlülüğünün sürdürülmesi ve sadece aşı olanlar gece gastronomisinden yararlanması düşünülürken, son anda PCR testi seçeneği ile zayıflatıldı.

İleride planlanan kısıtlamalara: En azından şimdilik uygulanmayacak olan önerilerden biri, riskli ülkelerden giriş yapan kişilere PCR testi zorunluluğu getirilmesi ve bu ülkelerin listesinin genişletilmesidir.

Ancak kesin olan şu ki, iki kez aşılanmış Johnson & Johnson hariç olmak üzere, yalnızca tam olarak aşılanmış kişiler Yeşil Pasaport alacaktır.

Sağlık Bakanı Mückstein, delta varyantının yayılmasının kendisi için endişe kaynağı olduğunu ve harekete geçmesi için net bir görev olduğunu vurguladı.

Mückstein, tekrardan gençleri aşı olamaya davet etti. 

Turizm Bakanı Köstinger, açılış adımlarının geri çekilmesini istemediklerini vurguladı: "bu nedenle, şimdi artan enfeksiyon gelişimini tespit ettiğimiz alanlarda önlemler alıyoruz."|DerVirgül 

© Bild: DerVirgül 

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI