Avusturya ordusu ABD ordusuyla iş birliği yapacak

Avusturya Silahlı Kuvvetleri ABD'nin Vermont eyaletinin Ulusal Muhafızları ile iş birliği yapacak. Avusturya Savunma Bakanı Tanner, "Bunu çeşitli alanlarda bir kapı açıcı olarak görüyoruz" dedi.
 Tarih: 13-05-2022 10:11:56
Avusturya ordusu ABD ordusuyla iş birliği yapacak

Avusturya Savunma Bakanı Klaudia Tanner [ÖVP] bu hafta Montpelier'de Vali Phil Scott ile anlaşma imzaladı. İmzalanan bu anlaşma, ABD'de tarafsız bir devlete sahip ilk "Devlet Ortaklığı Programı" (SPP) özelliği taşımakta. 

Federal Ordu, ABD Ulusal Muhafızları ile işbirliği yapacak

Vermont en çok solcu Senatör Bernie Sanders'ın evi olarak biliniyor. Kanada sınırında bulunan eyalet aslında kırsal muhafazakâr olarak kabul ediliyor. Avusturya'dan Nazilerden kaçan ve birçok Amerikalı tarafından "Müziğin Sesi" filmiyle tanınan Trapp ailesi de dağlık Vermont'a yerleşti. 

Savunma Bakanı Tanner, APA'ya verdiği demeçte, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ortak program Vermont eyalet başkentinde "oybirliğiyle onaylandı". Ancak iş birliği alanları henüz kesin olarak tanımlanmamıştır dedi. 

Avusturya tarafsızlığı ile işbirliğinin uygunluğu sorulduğunda Tanner, "Buna karşı çıkan hiçbir şey görmüyorum" dedi.

Barış İçin Ortaklık (PfP) çerçevesinde NATO ile de iş birliği yapılıyor. Tanner, ABD Ulusal Muhafızlarıyla iş birliğinin, ordunun" yetenek boşluklarını kapatmasına" olanak sağlayacak bir "kazan-kazan durumu" olduğunu söyledi.

Savunma bakanı ayrıca, ABD ordusuyla 1980'ler kadar erken bir tarihte fikir alışverişi yapıldığına da dikkat çekti. "Şimdi daha geniş bir temele oturtuluyor." Temmuz ayında Ulusal Muhafızlardan bir heyet tarafından Avusturya'ya bir ziyaret planlanıyor. Bu ilk kez bir iş birliği olduğu için hala "çok geliştirmekle" meşguller. Ama kimya doğru. "Doğru ortağı seçtik. Ziyaret sırasında bu açıkça görüldü" dedi. 

Tanner Pazar gününden beri Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunuyor ve burada Pentagon'da da randevuları var.

Orada ayrıca Ukrayna'daki mevcut durum hakkında konuştuğu Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks ile bir araya geldi. Diğer konular arasında iklim değişikliği ve bunun ordu üzerindeki etkisi ve kadınların rolü yer aldı.

ABD Ulusal Muhafız Komutanı General Daniel Hokanson ile de bir görüşme yapıldı. Gelecekteki ortaklığın tasarımına odaklanıldı. Tanner ayrıca New York'taki BM merkezini ziyaret ederek BM barışı koruma operasyonları hakkında görüşmelerde bulundu.

Avusturya'nın Mali'deki taahhüdüyle ilgili olarak Tanner, ordu askerlerinin Haziran ayının sonuna kadar "mevcut perspektiften" orada kalacağını söyledi.
Bu noktada, Avusturyalı Christian Riener'in komutanlığı görevi sona eriyor. Mali'deki AB eğitim misyonuna nasıl devam edileceği, önümüzdeki hafta AB savunma bakanlarının toplantısında tartışılacak. | © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI