Avusturya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Nurten Yılmaz Türkiye’ye gitti

Avusturya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Nurten Yılmaz [SPÖ] ve beraberindeki heyet, pazar gününe kadar sürmesi beklenen resmi bir ziyaret için Türkiye’ye gitti.
 Tarih: 12-05-2022 17:35:22   Güncelleme: 12-05-2022 22:38:22
Avusturya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Nurten Yılmaz Türkiye’ye gitti

Avusturya Parlamentosu'nun Avusturya-Türkiye ikili grubu 12-15 Mayıs tarihleri arasında Türkiye'yi ziyaret için bugün Ankara gitti. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin [TBMM] Türkiye-Avusturya ikili grubunun davetlisi olarak, Başkan Nurten Yılmaz [SPÖ] başkanlığındaki Avusturya-Türkiye ikili grubu bugünden Pazar gününe kadar Türkiye'yi ziyaret edecek. Meclis heyeti Ankara ve İstanbul'da çok sayıda görüşme yapacak. Diğer şeylerin yanı sıra, TBMM Başkanı, Dışişleri Bakan Yardımcısı, AB-Türkiye Komisyonu Başkanları ve AB Uyum Komisyonu Başkanı ile görüşmeler planlanıyor.

Ayrıca, kadın hakları örgütleri ve gazetecilerle de fikir alışverişi yapılması planlanıyor. Gezi, anıt, eğitim ve kültür alanlarına yapılacak ziyaretler ve Avusturya St. George's College ve St. George's Hastanesi'ne yapılacak olan ziyaretlerle Türkiye turunun tamamlanması düşünülüyor. 

İkili Avusturya-Türkiye grubunun başkanı Nurten Yılmaz, iki ülke arasındaki iyi ilişkilere atıfta bulunarak, "Biz milletvekillerinin birbirimizle, farklı bakış açılarının da açıkça ele alınabileceği yapıcı bir alışverişi sürdürmemiz önemlidir." dedi. 

Yılmaz, Bugüne kadar parlamento grupları. 2021'de Türkiye'nin Dışişleri Komisyonu üyeleri Avusturya'yı zaten ziyaret etti. Bugün başlayacak dört günlük Türkiye ziyareti, iki ülke arasındaki kültürel iş birliği gibi o dönemde tartışılan konuları ele alacak ve bunlar hakkında bilgi alışverişini sürdürecek diye devam etti. 

Korona nedeniyle iki kez ertelenen gezinin ardından Yılmaz'ı önümüzdeki günlerde yoğun görüşmeler bekliyor. Yılmaz, "Benim için meclis diyalogları, doğal olarak kadın hakları örgütlerinin temsilcileri ve diğer sivil toplum aktörleriyle de görüşmemiz anlamına geliyor" dedi. | © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: DerVirgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI