Avusturyalı uzmandan uyarı | Bir sonraki dalga şimdi geliyor

Avusturyalı genetikçi Ulrich Elling salı günü yeni bir korona dalgası konusunda uyardı: "Bir dalga gelecek, yine yüksek olacak". Ancak uzman ayrıca şunu da vurguluyor: "Hala bir şeyler yapabiliriz."
 Tarih: 21-06-2022 16:27:29
Avusturyalı uzmandan uyarı | Bir sonraki dalga şimdi geliyor

Bilim insanı Ulrich Elling, "Hem toplum hem de siyaset, korona pandemisinin mevsimsel bir hastalık olduğu yanılgısına tutunuyor" diyerek, mevsim sadece Omikron BA varyantının bir faktörüdür dedi. 

Birden fazla korona enfeksiyonu ile hastanede kalma riski daha yüksek

Genetikçi, potansiyel olarak ölümcül bir hastalığa yakalanmak ve bu potansiyel olarak ölümcül hastalığa karşı bağışıklık koruması oluşturduğunu sanmayı, düpedüz saçma bir strateji olarak nitelendirdi. Bu bağlamda Elling, ABD gazileri arasında henüz yayınlanmamış kapsamlı bir araştırmadan elde edilen verilere atıfta bulundu.

Bu veriler, ikinci bir korona enfeksiyonu durumunda, çoklu enfeksiyon durumunda hastanede kalma riskinin, ilk enfeksiyon durumunda olduğundan daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Elling bundan şu stratejiyi çıkardı: "Buna meydan okumak işe yaramaz." Aksine, amaç her dalgada enfeksiyon sayısını mümkün olduğu kadar düşük tutmak ve " lütfen korunmasız olmayın" diye ekledi. 

Politikacıların yaptığı ise yazın bir salgının sonbaharda dalgayı küçülteceğini umuyor. Elling, "Ancak bu, yalnızca sonbahardaki virüs varyantı yaz mevsimine çok benzerse işe yarar" dedi. Ve durumun böyle olduğu söylenemez.

Güçlendirici aşı, hastaneye yatışa karşı korumayı artırır

Seçeneklerden biri şimdi 65 yaş üstü sayısını artırmak. Bilim insanı, "Ama bunun hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor" dedi. Haftada günde 20.000 enfeksiyonunuz varsa, çok geç olacağını vurguladı.

Sonuç, BA.5'in aşılardan sonra bağışıklık korumasını atlamakta da özellikle iyi olduğudur," diye açıkladı Elling. | © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI