Bank Avusturya’dan tatilcilere Türkiye tavsiyesi

Bank Austria Euro'nun yurtdışındaki tatillerde satın alma gücünün bazı ülkelerde düştüğünü ve bu nedenle Avusturyalıların bu yılki yurt dışı tatillerinde daha fazla para harcayacaklarını belirti. Banka, Euro'nun alım gücünün yüksek olduğu ülkeleri sıraladı.
 Tarih: 01-06-2022 23:25:25
Bank Avusturya’dan tatilcilere Türkiye tavsiyesi

Euro'nun yurtdışında tatilde satın alma gücü bu yıl biraz düştü.

Bank Avusturya çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında, "En popüler tatil destinasyonları arasında yer alan Avusturyalı tatilciler, Portekiz, Yunanistan, Slovenya ve İspanya'daki tatillerinde evlerinde olduğundan daha fazla Euro harcamayı bekleyebilirler" dedi.

Bir Avusturyalı tatil için yurtdışına seyahat ettiğinde, Euro’su ortalama olarak evinde olduğundan yüzde 18 daha değerlidir. Banka uzmanlarına göre, bir önceki yıla kıyasla değerdeki düşüş, Avusturya'daki biraz daha yüksek enflasyondan ve kısmen Euro’nun devalüasyonundan kaynaklanıyor. Yurtdışı destinasyonlar özellikle enflasyondan etkileniyor. 

Euro, Bulgaristan, Romanya ve Polonya'da Avusturya'dan çok daha değerli. Finans uzmanı Stefan, "Özellikle şehir tatilleri için popüler olan tatil yerlerinde, Avusturyalı tatilcilerin bu yıl örneğin Birleşik Krallık, Fransa, İsveç ve ABD'deki evlerinden daha yüksek fiyat seviyeleri ile karşı karşıya kalması muhtemel" diyor.

Öte yandan Bank Austria uzmanları, Euro’nun alım gücünün yüksek olduğu ülkeler olarak, Türkiye, Macaristan ve Hırvatistan’ı işaret etti. | © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI