Binlerce Kişi Kurz’u Protesto Etmek İçin Parti Binasına Yürüdü

Avusturya’da ülkenin başbakanı Kurz’a karşı başlatılan yolsuzluk soruşturması, bir hükümet krizine dönerken, binlerce Viyanalı tepkilerinin dile getirmek için Halk Partisi (ÖVP) merkez binası önünde toplandı.
 Tarih: 07-10-2021 21:07:37
Binlerce Kişi Kurz’u Protesto Etmek İçin Parti Binasına Yürüdü

Avusturya’da Mali ve Yolsuzluk Savcılığı tarafından iktidardaki ÖVP'nin genel merkezi ve Başbakanlıktaki ofisinde arama yapılmasının yankıları devam ediyor. 

Baş gösteren kriz muhalefetin başbakanın istifa etmesini istemesi ve koalisyon ortağının başbakan aleyhinde açıklamalar yapması üzerine, hükümet krizine dönüştü. 

Cumhurbaşkanın müdahale etmesine kadar uzanan gelişmelerin gölgesinde, Perşembe akşamı binlerce kişi Halk Partisi Genel Merkezi önünde, başbakan Kurz’un istifasını istedi. 

Sol parti, Sosyal Demokrat Parti ve gençlik kolları gibi çeşitli siyasi partiler ve derneklerin katıldığı gösteride, “Şeffaf siyaset, şeffaf Avusturya” sloganları atıldı.

Ne olmuştu?

Mali ve Yolsuzluk Savcılığı emriyle polis, çarşamba sabahı iktidar partisi ÖVP'nin başkent Viyana'daki merkezi ve Başbakanlık binasındaki ofisinde arama yaptı.

Halk Partisi (ÖVP) lideri ve Başbakan Sebastian Kurz’a yapılan suçlamalar, 2016 yılında Kurz’un ÖVP genel başkanı olmak için çeşitli yasa dışı yöntemler kullandığı yönünde.

Savcılığın Ibiza soruşturması kapsamında tesadüfen fark ettiği bazı bilgiler ışığında soruşturma başlatılması, Kurz’un o dönem Österreich gazetesiyle bir anlaşma yaptığı ve bu anlaşmada gazetenin çeşitli anketler yaparak Kurz’u kamuoyuna iyi sunması istendi.

Ancak bütün bu anlaşmanın maliyeti, savcılara göre, ülkedeki vergi mükelleflerinin cebinden çıktı. Kurz, parti kasasından para almadığından, giderleri hizip hareketinin bir parçası olarak Maliye Bakanlığında oluşturduğu yakın ilişkiler aracılığıyla hazineden karşıladığı iddia ediliyor.|DerVirgül 

© Foto: DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Viyana Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI