Bir Biraya 100 Schilling Ödedi

Neredeyse 20 yıl önce kullanımdan kaldırılan Avusturya’nın para birimi Şilin [Schilling], bir konserde içilen biranın bedelinin ödenmesiyle tekrardan gündeme geldi.
 Tarih: 28-10-2021 13:10:03
Bir Biraya 100 Schilling Ödedi

Avusturya Şilini [Schilling], Avusturya'nın 1 Ocak 2002'ye kadar kullandığı resmi para birimiydi. 2002 de Avusturya Euro bölgesine girince Şilin olan para birimi de Euro olarak değişti.

Aşağı Avusturya eyaleti (NÖ) ile sınırı oluşturan Enns nehri üzerinde, Avusturya'nın Yukarı Avusturya eyaletinde (OÖ) bir kasaba olan Enns’de “Zuckerfabrik” kültür merkezindeki bir konserde bir müşteri içtiği biranın karşılığını 100 Schilling olarak ödemesi, konser salonunun restoranı tarafından sevinçle karşılandı ve sosyal medyada bunu paylaştı. 

Bir Euro - 13.7603 Schilling

Yeni neslin bilmediği, Schilling’den Euro’ya geçiş sürecinde, yetkililer iki para birimi arasındaki döviz kuru farkını kolayca hesaplamayabilmesi için, kur grafik kartları çıkartmış ve alışverişlerde yaşanması muhtemel sorunların çözülmesi amaçlanmıştı. 

Buna göre, konserde bir biraya ödenen 100 Schilling, 7,26 Euro yapmaktadır. 

Restoran işletmecilerinin 100  Schilling banknotunu sosyal medyada paylaşması, maziye dair yorumlara neden olurken, bir kısım sosyal medya kullanıcı bu paranın ne olacağı, Euro ile değiştirilebilir olup olmadığını merak ettiklerini yorumlarda dile getirdi. 

Edindiğimiz bilgilere göre, 100 Schilling banknotu Ulusal Banka'da ücretsiz olarak değiştire bilinir. |DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: DerVirgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Oberösterreich Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI