Covid-19 Hamile Ve Yeni Doğanlar İçin Bilinenden Daha Riskli

Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, Covid-19'un hamileler ve yeni doğan bebekler için bilinenden daha fazla risk içerdiğini ortaya koydu.
 Tarih: 24-04-2021 09:55:44
Covid-19 Hamile Ve Yeni Doğanlar İçin Bilinenden Daha Riskli

Araştırma ekibinin cuma günü yayımladığı sonuçlarına göre, yeni doğan bebeklerde Covid-19 enfeksiyonu yetişkinlere oranla üç kat daha fazla tıbbi komplikasyon riski taşıyor.

Hamile kadınlarda ise erken doğum, organ yetmezliği, yüksek tansiyon, yoğun bakım ihtiyacı ve ölüm riski Covid-19 ile beraber diğer insanlara göre daha fazla artıyor.

Oxford Üniversitesi doğum bilim profesörü ve araştırmanın eş başkanlarından Dr.Aris Papageorghiou, "Hamilelik sırasında Covid-19'u olan kadınların, virüsten etkilenmeyen hamile kadınlara kıyasla gebelik komplikasyonları yaşama olasılığı yüzde 50'nin üzerindeydi" değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmanın bir başka önemli sonucuna göre ise emzirme, yeni doğmuş bebeklerin annelerinden Covid-19 kapması olasılığını arttırmıyor.

JAMA Pediatrics tıp dergisinde yayınlanan araştırma, aynı zamanda, sezaryen doğumun bebeklerin yeni tip koronavirüse yakalanma riskini arttırabileceğini gösterdi.

Çalışma, aynı hastanede aynı dönemde doğum yapan Covid-19'la enfekte olan ve olmayan, 18 ülkeden 2 bin 100'ü aşkın hamile kadınla gerçekleştirildi.

© Bild: DerVirgül 

Etiketler
  Kaynak: euronews
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI