Enflasyonla mücadele paketi | Paranızı nasıl alırsınız!

Avusturya Hükümetinin enflasyonla mücadele paketi birçok bireysel önlemden oluşuyor. Onlar hangileri? Ve yardım parasını nasıl alırsınız? Önümüzdeki günlerde ödenmeye başlanılacak olan devlet yardımlarının ayrıntılarını burada bulabilirsiniz…
 Tarih: 14-07-2022 19:12:43
Enflasyonla mücadele paketi | Paranızı nasıl alırsınız!

Avusturya hükümeti 6 milyar Euro’luk enflasyonla mücadele paketinin ayrıntılarını açıkladıktan sonra, bu yardımlardan kimlerin yararlanacağı konusunda oluşan kafa karışıklığına karşın, yardımları bir kalemde toplamaya çalıştık.

Paket, bir yandan halkın üzerindeki yükü hemen hafifletecek kısa vadeli önlemleri, diğer yandan uzun vadeli yapısal değişiklikleri içeriyor. Özellikle dar gelirliler için pek çok tek seferlik ödemeler çok sürdürülebilir olmasa da en azından kısa vadede enflasyona karşı yardımcı olması bekleniyor. 

Yardımlar: 

Aile Yardımları | Familienleistungen

• Aile yardımı alanlar için, [Familienbeihilfe] çocuk başına bir defaya mahsus olmak üzere 180 € tutarında otomatik özel ödeme yapılacak. Bu para ağustos veya eylülde ödenecek.

• Aile ikramiyesi [Familienbonus], 2022'de çocuk başına 2.000 €'ya veya 18 yaşından büyük çocuklar için 650 €'ya yükseltilecektir. Aile ikramiyesi işveren bordro muhasebesinde dikkate alınmıyorsa, 2023 yılı başında çalışanın vergi matrahı üzerinden başvurulması gerekmektedir.

• Aynı zamanda, ek çocuk yardımı, yani düşük gelirli ebeveynler için vergi indirimi 450 €'dan 550 €'ya yükseltilecektir. 2023 yılı başında çalışan vergi matrahı üzerinden başvuru yapılabilir.

300 Euro'luk yaşam maliyeti ayarlaması

Bu acil önlem, işsizlik sigortası ödeneği, telafi ödeneği, sosyal yardım, yeniden eğitim ödeneği veya burs alan kişilere fayda sağlamayı amaçlamaktadır. 

Ayrıca, daha uzun süre hastalık ve rehabilitasyon yardımı alanlar. Ödeme, ilgili hizmetle (örneğin AMS parası) Eylül ayında otomatik olarak yapılacaktır. 

İklim Bonusu

İklim ikramiyesi, 2022'de kişi başına 250 €'ya eşit olarak artırılacaktır (daha önce olduğu gibi bölgesel olarak derecelendirilen 100 ila 200 € yerine). 

Aynı hanede 18 yaşın altındaki çocuklar yarısını alacak. İklim ikramiyesi Ekim veya Kasım aylarında ödenecek.

Hesap numarası eksikse, ortak şirketlerde kullanılabilecek kuponlar gönderilir.

Yaşam maliyeti bonusu

Kişi başı 250 €'luk yaşam maliyeti ikramiyesi, iklim ikramiyesi ile aynı anda verilecek. 

Aynı hanede 18 yaşın altındaki çocuklar yarısını alacak. Yıllık 90.000 Euro'luk bir gelirden itibaren, yaşam maliyeti ikramiyesi, %50'lik bir marjinal vergi oranı üzerinden vergilendirilebilir.

Bu durumda, 250 €, zorunlu bir çalışan vergi değerlendirmesi yoluyla gelir olarak beyan edilmelidir.

Emekliler için bir defaya mahsus ödeme ve 500 €'ya kadar hayat pahalılığı vergisi kredisi

Emekliler, Eylül 2022'de emeklilik sigortası sağlayıcılarından tek seferlik 500 €'ya kadar ödeme alacaklar.

Aynı zamanda, çalışanlar ve emekliler için mevcut vergi kredileri, 2022 için bir defaya mahsus olmak üzere 500 €'ya (geçim maliyeti vergi kredisi) kadar artırılacaktır.

Geçim maliyeti vergisi kredisi, 2023'ün başında çalışan vergi değerlendirmesinde aktif olarak uygulanmalıdır.

Tek seferlik ödemeye hak kazanan emekliler, geçim vergisi kredisine hak kazanmazlar.| © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI