Erdoğan ile Nehammer Madrid'deki NATO zirvesinde görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, NATO Liderler Zirvesi’nin yapıldığı İspanya'nın başkenti Madrid'de bir araya geldi.
 Tarih: 30-06-2022 00:27:39   Güncelleme: 30-06-2022 06:25:39
Erdoğan ile Nehammer Madrid'deki NATO zirvesinde görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer [ÖVP] ile bir araya geldi.

Avusturya Başbakanı Nehammer, Erdoğan görüşmesi öncesinde, "NATO ile AB arasındaki işbirliği, AB'nin savunma ve güvenlik politikasının önemli bir parçasıdır." dedi. 

Ancak Şansölye, NATO'ya katılmak konusunda Avusturya'nın tarafsızlık tavrını yeniledi. 

Avusturya şansölyesi için daha da önemli olan görüşme, yemekten sonra, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olan programdaydı.

İkisinin bir şekilde bir araya gelmesi, Avusturya ile Türkiye arasındaki uzun buz çağının bittiğini gösteriyordu. Dönemin Avusturya Şansölyesi Werner Faymann ile Erdoğan arasındaki son görüşme dokuz yıl önceydi.

Nehammer, Erdoğan’ı Putin ile görüşmelerde arabulucu olarak görüyor. Türkiye Cumhurbaşkanı'nı hem Ukrayna hem de Rusya tarafından dinleneceğini belirtti. 

Nehammer ayrıca Türkiye'nin Ukrayna'dan gelen tahıl ablukasını kırmaya yardım etmesini umuyor. 

Bir telefon görüşmesinde Putin, mayınlarını temizlemeleri halinde Ukrayna limanlarına saldırmayacağına söz verdi. Şansölye, "Ancak güvenlik garantisi olmadan böyle bir şey işe yaramaz" diyor. Ve Türkiye de bu tür garantileri almayı teklif ettiği kaydedildi.| © DerVirgül 

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI