Euro’nun TL karşısında değer kazanması tatilcilerin lehine mi?

Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının her fırsatta dile getirdikleri ve eleştirel yaklaştıkları, AB’de yaşayan Türkiye kökenlilerin Euro’nun Türk Lirası karşısında değer kazanmasından dolayı, tatillerini çok ucuza getirdikleri iddiaları ne kadar doğru?
 Tarih: 17-06-2022 16:36:53
Euro’nun TL karşısında değer kazanması tatilcilerin lehine mi?

Adem Hüyük 

Ekonomistlere göre TL'nin değer kaybının altında Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin gerilemesi, kurları düşük tutmak için döviz satan kamu bankalarının açık pozisyonlarının artmasının yanı sıra cari açık, enflasyon ve dış finansmana bağımlılık gibi Türkiye ekonomisinin kronik problemleri yatıyor. Salgın döneminde turizmin durması ve ihracatın azalması da ülkeye döviz girişini engelliyor. 

Peki kurlardaki yükseliş reel ekonomiye ve vatandaşa nasıl yansıyor?

Türkiye gibi dış finansmana bağımlı ülkeler için doların yükselişi, her vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Yerel paranın değer yitirmesi ekonomide domino etkisine neden oluyor. Kur yükselince en başta “maliyetler arttığı için fiyat artışları” beraberinde geliyor.

Avrupa’dan Türkiye’ye tatile gidenler için değişen bir şey var mı? 

Ben bu haberi yazdığım esnada bir Euro 18,15 Türk lirası yapmaktaydı. 

Şubat 2022’de ise bir Euro 15,0470 Türk lirası yapmaktaydı. 

Şubat ayında Türkiye seyahatimde, İzmir havalimanından Buca ilçesine gitmek için bindiğim taksinin taksimetresi tam olarak 100 TL yazdı. 

Aynı noktalardan bu hafta bindiğimiz taksinin taksimetresi 140 TL yazmakta. 

Buna göre, şubat ayının döviz kuruna göre hesapladığımız da taksiciye 100 TL karşılığında 6,64 Euro ödedim. 

Gecen hafta ise, taksiciye 140 TL karşılığı olan 7,71 Euro ödemiş oldum…

Bu durumda iddia edildiği gibi, Avrupa Birliği Ülkelerinde yerleşik hayat süren Türkiye göçmenlerinin, döviz karşısında Türk lirasının değer kaybetmesiyle herhangi bir karı olmadığı gibi, alım gücünün düşmesiyle beraber, zararı olmaktadır. 

Yukarıda yaptığım hesapları başka satın alınan ürünlerde de hesaplandığında görülecektir ki sözü gecen iddia sadece bir yanılgıdır. 

Öte yandan sahil bölgelerindeki tatil köylerinin fiyatları da genellikle döviz kuru üzerinden fiyatlandırıldığından, AB ülkelerinde yaşayanlar için Euro bazında, geçen yıla göre pek bir değişiklik olmamaktadır. | © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Analiz-Yorum Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI