Euro ve dolar bir ay sonra eşitlenebilir

ABD ve Avrupa merkez bankalarının politika faizi oranları ile ekonomik büyüme arasındaki fark doların güçlenmesine neden oluyor. Uzmanlar, FED'in faiz artırımıyla dolar ve euro'nun eşitlenmesini bekliyor.
 Tarih: 16-06-2022 03:15:18   Güncelleme: 16-06-2022 03:21:18
Euro ve dolar bir ay sonra eşitlenebilir

ABD Merkez Bankası'nın 2022 Mayıs'ta faiz artırması ve haziran toplantısında da 28 yıldır yapmadığını yapıp 0,75 puan faiz artırımına gitmesi beklentisi, doları tüm gelişen ülke para birimleri güçlendirdi.

Son birkaç gündür dolar karşısında güç kaybeden euro, 1,05 dolara kadar düştü. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde euro-dolar paritesi 1,1 civarındaydı. Euro ve dolar kuru arasındaki eşitlik en son 20 yıl önce sağlanmıştı.

Mayıs'ta son beş yılın en düşük seviyesine gerileyen euro, FED'in para politikasını sert şekilde sıkılaştırarak faiz oranını Avrupa'daki düzeyin çok üstüne yükseltmesi ile bu yıl dolar karşısında yüzde 8 değer kaybetti.

ECB stratejistlerine göre, FED'in hareketi ECB'nin daha az artış yanlısı bir yaklaşım izlemesi nedeniyle euro'da baskı yaratıyor. ABD'deki ekonomik büyümenin Euro Bölgesi'ne göre daha güçlü olması da diğer etken.

ECB, Euro Bölgesi'nde yüksek enflasyona rağmen, piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, temmuz ayında 11 yılın ardından ilk defa faiz artışına gideceğinin sinyalini vermişti.

________________________________________________

Biz ancak sizin desteğinizle ayakta kalabilir ve büyüyebiliriz!

Siz bu haberi okurken, biz yeni bir haberi yazmaya başlıyoruz. Kimi zaman içerik üretmek için haftalarca araştırma yapıyor, insanlarla görüşüyoruz. 

Bunu yaparken de habere konu olan taraf, olay, gelişme ve açıklamaların “şartlarından bağımsız” olarak sizlere aktarmaya çalışıyoruz. 

Objektif haber, özgür yorum anlayışımızla hiçbir gücün etkisi altında kalmadan ve her gün yeniden ve yeniden öğrenerek yazmaya devam ediyoruz…

Editoryal bağımsızlığı sağlayabilmek, siyasi ve ekonomik bağımsızlıkla mümkündür. 

Bu nedenle Der Virgül’ü destekleyin ve Avusturya’da Türkçe bağımsız kaliteli gazeteciliğin gelecekte de var olmaya devam etmesine yardımcı olun…

Der Virgül sadece okuyucularına karşı sorumluluk duyar…. 

Destekleriniz için

IBAN: AT45 6000 0103 1026 6499 / Adem Hüyük

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI