Facebook, Viyana Belediye Başkanı Ludwig’in fotoğrafını şiddet içeriyor diye sansürledi

Der Virgül’ün “Rus komedyenler Viyana Belediye Başkanına şaka yapmış” başlıklı haberine kullandığı, 1 Mayıs etkinliğinde çektiğimiz Michael Ludwig fotoğrafına, Facebook, “Bu fotoğraf şiddet içeriyor olabilir” diyerek sansürledi. Haberin yayınlamasından rahatsız olanlar Spam atarak, Ludwig’i şiddet yanlısı ilan ettiler…
 Tarih: 30-06-2022 03:02:22   Güncelleme: 30-06-2022 03:15:22
Facebook, Viyana Belediye Başkanı Ludwig’in fotoğrafını şiddet içeriyor diye sansürledi

Adem Hüyük 

Avusturya Sosyal Demokrat Parti [SPÖ] Viyana Eyalet Başkanı ve Viyana’nın seçilmiş belediye balkanı ve eyalet valisi Michael Ludwig, son günlerde ihtiraslı danışmanlarının kurbanı oluyor. 

SPÖ’nün gençlik kollarından yetişen ve parti içerisinde önemli yol kat eden Ludwig, son aylarda yaptığı görüşmeler fiyaskoyla sonuçlanması, Ludwig yanlılarını, Ludwig hakkında çıkan olumsuz haberlere karşı savaş acımasına neden oldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesi 

Türkiye ile Avusturya ilişkilerinde ivme kazandıracağı düşünülen Erdoğan – Ludwig görüşmesi, Viyana eyalet yönetimi tarafından takınılan tavır nedeniyle fiyaskoyla sonuçlandı. 

Zira, Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından ilan edilen, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ludwig görüşmesi, Ludwig tarafından son güne kadar teyit edilmedi. Ludwig’in son ana kadar bu görüşmeyi teyit etmemesi ve Türkiye dönüşünde, “çok hızlı bir şekilde gelişmeler doğrultusunda”, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğünü söylemesi, Türk dışişlerini yalanlamış olmakla beraber, önceden ayarlandığı bilinen görüşme kapsamında, Türkiye Cumhurbaşkanını ve dolayısıyla Türkiye’yi, iç politikalar uğruna bir vali olarak hafife aldığını gösterdi.  

Ayrıca Ludwig’in Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Kopenhag Kriterleri” de konuşuldu açıklaması, görüşmenin seyrini değiştirdi. 

Çünkü Ludwig’in “Kopenhag Kriterleri” de konuşuldu açıklamasından iki saat sonra, Der Virgül’ü arayan Türk yetkili, böyle bir konuşmanın olmadığını söyledi. 

Yanlış belediye başkanıyla görüşme

Viyana belediye başkanı Michael Ludwig [SPÖ] video konferansla, Kiev belediye başkanı Vitali Klitschko ile görüştüğünü duyurdu. 

Ancak bir süre sonra, Ludwig’in görüştüğü kişinin Kiev belediye başkanı olmadığı öğrenildi. 

Ardında, Rus komedyen ikilisi, Viyana Belediye Başkanı Michael Ludwig (SPÖ) ve Berlin Belediye Başkanı Franziska Giffey'e (SPD) yapılan sahte aramaların sorumluluğunu üstlendi.

Soruşturma balatıldı 

Viyana Belediye Başkanı Michael Ludwig’in, Kiev belediye başkanı Vitali Klitschko diye başkasıyla video konferans yapmasının ardından, Devlet Koruma ve İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı (DSN) soruşturma başlattı. 

İstihbarat, Michael Ludwig’ten faillerle e-posta yazışmalarını ve görüşmenin tutanaklarını istedi. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bu gibi sahtekarlıklar demokrasimiz ve anayasal değerlerimiz için bir tehdittir” diyerek, belediye başkanından soruşturmaların hızlı, maksatlı ve uluslararası düzeyde yürütülebilmesi için Devlet Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ile hızlı, yakın ve kapsamlı bir iş birliği yapmasını istiyoruz" dendi.

Ayrıca, İçişleri bakanlığı, şu ana kadar belediye başkanının neredeyse hiç bilgi vermediğinden şikâyet ederek, “Failler ile görüşmeden önce yapılan e-posta yazışmaları, hızlı ve hedefe yönelik soruşturmalar için belirleyici olacaktır. Bilgi akışının tam olarak değerlendirilebilmesi ve işlenip işlenmediğinin ve işlenmişse hangi suçların işlendiğinin netleştirilebilmesi için soruşturmalar için yapılan görüntülü görüşmenin kaydına da acilen ihtiyaç duyulmaktadır” diye açıklamaya eklendi.

Facabook tarafından “şiddet içeriyor olabilir” dediği fotoğraf 

Neden Spamlandık 

İşte bütün bunları, objektif olarak Almanca ve Türkçe haber yaptığımız için…

Ancak gelişmelerin ironisi, yaptığımız haberlere Facebook üzerinden Spam atanlar, Viyana Belediye Başkanı Michael Ludwig’in 1 Mayıs 2022 etkinliğinde çektiğimiz fotoğrafına, “şiddet içeriyor olabilir” diyerek gizlemesi ve bu gizlenmesine katkı sunanlar, belki de Ludwig’in en doğru hareketinin önüne geçtiler… Kim bilir belki de işçi yanlısı değiller…| © DerVirgül 

 

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Analiz-Yorum Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI