Financial Times | Yükseliş ve düşüş: Avusturyalı Sebastian Kurz'u deviren skandal

İngiltere’nin Financial Times gazetesi eski Başbakan Kurz’u yazdı. “Sonunda, yükselişten daha hızlı olan tek şey Sebastian Kurz çöküşüydü” ifadesini kullandı.
 Tarih: 19-10-2021 10:47:10   Güncelleme: 19-10-2021 10:50:10
Financial Times | Yükseliş ve düşüş: Avusturyalı Sebastian Kurz'u deviren skandal

Son dört yıldır, 35 yaşındaki Kurz Avusturya siyasetine yön veriyordu. Ancak birkaç hafta önce patlak veren bir skandal ikinci başbakanlığını aniden sona erdirdi. 

Viyana genelindeki bakanlıklara baskın düzenleyen polis, Avusturya savcılarının hükümetin merkezinde büyük yolsuzlukla ilgili soruşturmanın varlığını ortaya koydu. Kurz baş şüphelisi.

Hiçbir suçlamada bulunulmadı. Ancak iddialar patlama etkisi yaptı. 

Kurz ve yakın müttefiklerden oluşan bir zümrenin, medya kuruluşlarına rüşvet vermek için vergi mükelleflerinin parasını yasadışı bir şekilde kullandıklarından şüpheleniliyor ve bu da Aralık 2017'de iktidara gelmesine yardımcı olduğu söyleniyor.

Siyasi tepkinin bu kadar hızlı olması Kurz'un başarısının bir işareti. Avusturya'nın muhalefet partileri, sırf şansölye'yi devirmek ve muhafazakar Halk partisi'ni iktidardan uzaklaştırmak için aşırı sağcıları, yeşilleri, sosyalistleri ve serbest piyasa liberallerini birleştiren bir koalisyon düşünmeye bile istekliydiler.

“Bu muhteşem, katıksız bir siyasi düşüş. Avusturya'da bir politikacı olarak [oyları kazanmakta] çok başarılıydı, " diyor siyasi danışman Thomas Hofer. “En yakın müttefikleri ve en sert eleştirmenleri, isterse su üzerinde yürüyebileceği duygusuyla onu bir şekilde görüyorlardı.”

Avusturya'nın Eylül 2019'daki son seçimlerinde Kurz, Halk Partisi'ne şimdiye kadarki en büyük görevlerinden birini verdi: oyların yüzde 37,5'i. 9 Ekim'de şansölye olarak hızlı bir şekilde istifasından sonra bile Kurz partinin lideri olarak kalacak ve meclis toplantısına başkanlık edecek ve ona kabine masasında otomatik bir koltuk verecek. Ancak böyle bir pozisyonun ne kadar sürdürülebilir olacağı belli değil. Viyana, daha fazla vahiyin takip edileceğine dair söylentilerle dolu. Müfettişler ele geçirilen materyallerin ilk üçte birini incelemeyi yeni bitirdiler.

Savcılar zaten yüzlerce sayfalık iddialar ürettiler ve Kurz ile müttefikleri arasında, 2019'e kadar uzanan geniş çaplı bir dizi soruşturmada ele geçirilen telefonlardan ve bilgisayarlardan koparılan düzinelerce özel mesaj yayınladılar. Son baskınlardan sonra 400 sayfa daha kamuya açıklandı.

Savcıların aradığı iki merkezi suç iddiası olan rüşvet vey yalancı şahitlikten kaynaklanabilecek herhangi bir yasal davadan bağımsız olarak, soruşturma Kurz'un hükümet tarzına çirkin bir tarafı ortaya koydu: şok edici — politik acımasızlıktan, sinizmden ve komplodan — utanç verici, aşırı miktarda emoji ve kayda değer sadakat bildirileriyle değişen bir dizi açıklama.

Skandal eski Habsburg bürokratlarının atasözüne yeni bir soluk getirdi, “jedes Schrifterl ist ein Gifterl” yazılı olarak yazılan her küçük şey zehir olabilir.

Aşırı sağcı Özgürlük partisi genel başkanı Herbert Kickl, geçtiğimiz Salı günü meclisin acil oturumunda yaptığı konuşmada, “Avusturya kesin olarak bir şeyi biliyor: iktidarın kötüye kullanılması, ciddi sistematik yolsuzluk, nüfusun manipülasyonu, ihanet ve ikiyüzlülük, [Halk partisini] özünde bir arada tutan şeydir.” dedi.

Avusturya küçük bir Avrupa ülkesidir, ancak AB projesinin merkezinde yer alan bir ülkedir. Avusturya'da hukukun üstünlüğü sarsılıyorsa, bu AB'nin siyasi sağlığının lanet olası bir iddianamesidir.

Şimdi Kurz sadık Alexander Schallenberg liderliğindeki hükümet, güven oylamasından kıl payı kurtuldu. Ancak parlamenterler arasındaki öfke açıktı. Soldan ve sağdan, “Kurz-sistemi” olarak bilinen şeyi eleştirdiler: Avusturya siyasi, ekonomik ve medya ortamında şansölyelikten ulaştığı iddia edilen bir himaye ağı.

Liberal Neos milletvekili Stephanie Krisper ve hükümet yolsuzluğunun yüksek sesle eleştiren eleştirmeni Stephanie Krisper,” Yeni bir meclis soruşturma komitesi şimdi Halk partisinin iktidarı kötüye kullanmasının devletin işleyişini ne ölçüde etkilediğini araştıracak " diyor. “Benzersiz olan, Sebastian Kurz ve ‘yeni’ Halk partisinin ne kadar uygunsuz davrandıkları ve sistemlerinin kendisini korumak için ne yapmaya istekli olduklarıdır. İlk günden beri adalet sistemine saldırdılar ve onlara karşı soruşturma başlattılar.”

Ancak, Krisper şöyle diyor: "Gücün bozulduğu iyi biliniyor ve elbette Avusturya'da bu sadece [Kurz sistemi] ile başlayan bir şey değil.”

Politik bir yabancı

2017'te Sebastian Kurz, Avusturya'nın dışişleri bakanıydı — şimdiye kadarki en küçüğü. 

Ama daha ileri gitmek için hırsları vardı. Bir grup yakın danışmanla birlikte Emmanuel Macron'un Fransa'daki En Marche hareketinin başarısını izlemiş ve Avusturya'da da benzer bir yaklaşıma — büyük reform vaat eden siyasi bir yabancıya-ihtiyaç duyulduğuna inanmıştı.

Kurz, Avusturya hükümetine egemen olan merkez zeminin rahat fikir birliği politikasını kıracak ve uzun zamandır gerçek reformu boğacak bir hareket öngörüyordu. 

Savaştan bu yana sol ve sağ arasındaki büyük koalisyonlar Avusturya siyasetinin normuydu. Fakat sonuç olarak, çok az şey değişti. 

Pek çok Avusturyalı, eğitim sisteminin radikal bir reforma ihtiyaç duyduğundan şikayet ediyor, ancak onlarca yıldır hem solun hem de sağın üzerinde hemfikir olabileceği parça parça değişiklikler gördü.

İşleri dramatik bir şekilde sarsmak için Kurz, geleneksel mali muhafazakarlığı bir miktar sosyal liberterizmle karıştırdı ve göçe karşı sert tutumlarının çoğunu benimseyerek aşırı sağı aştı.

Kendi başına yeni bir parti kurmayı ya da Avusturya'nın liberalleriyle ittifak kurmayı reddeden Kurz, en iyi şansının muhafazakar Halk partisi'ni devralmak ve radikal bir şekilde yeniden markalaştırmak olduğuna karar verdi. Havasız görüntülerinden vazgeçti ve materyallerini gençlerin resimleriyle doldurdu ve İngiltere'deki İşçi Partisi Tony Blair'den ödünç aldı ve Yeni Halk Partisi'ni yeniden adlandırdı.

Buradaki zorluk, önce Halk partisi'nin eski muhafızlarına, sonra da seçmenlere kendisini hem güvenilir hem de inandırıcı göstermekti. 

Kurz’un üniversite eğitimi yoktu ve tüm kariyerini siyasetle geçirmişti.

Belgeler ayrıca Kurz ve yakın ekibinin ne kadar acımasız olabileceğini de ortaya koyuyor. 

Örneğin, o zamanki Halk partisi lideri ile Avusturya sosyal demokratları arasında kararlaştırılan bir 2016 sosyal bakım reform paketini kasıtlı olarak engelledi, çünkü ne kadar popüler olabileceğini ispat etmesi gerekiyordu. 

Amacı, Kurz'un maliye bakanlığı'nda yakın bir müttefik olan Thomas Schmid'e verdiği bir mesajda " kıç” olarak nitelendirdiği patronu, görevdeki parti lideri Reinhold Mitterlehner'in liderliğini mahvetmekti. 

Schmid, Avusturya'nın “yaşlı aptallar"tarafından yönetildiğini söyledi.

Schmid, savcılar tarafından incelenen davanın merkezinde ortaya çıktı. 

Kurz'un en zorlu ve sadık operatörlerinden biriydi. 

Schmid, bir 2017 mesajında Kurz'a” Ben senin praetoryalılarından biriyim " dedi. ” Şansölyem için her şeyi yaparım, " dedi bir başkasında.

Schmid, federal bütçeyi ve bölümün günlük yönetimini denetlediği maliye bakanlığı'nın genel sekreteriydi. Rolü ona federal hükümet genelinde diğer bölümlere erişim ve daha da önemlisi büyük harcamaları imzalama yeteneği verdi.

Savcılara göre, Schmid kaçak yollarla Maliye Bakanlığı fonları €1.2 m — vergi mükelleflerinin parasının doğru media group Österreich, Wolfgang Fellner tarafından işletilen şirkete aktarıldığından şüpheleniliyor.

Buna karşılık grubun, genç dışişleri bakanı için son derece elverişli olan başka bir Kurz müttefiki tarafından hazırlanan anketleri yürüttüğü ve onu Halk partisi'nin en iyi yeni lideri olarak gösterdiği iddia edildi. 

Yapılan anketler Halk partisi lideri Mitterlehner'i etkisiz ve zayıf olarak gösterdi.

Schmid, 2018'de Kurz'un eski basın sözcüsü Johannes Frischmann'a gönderdiği kısa mesajda, savcıların emirde kilit bir kanıt olarak belirttiklerini” Hiçbir zaman sahip olduğumuz kadar ileri gitmedim " diye yazdı. "Ustaca yatırım. Ve [Wolfgang] Fellner bir kapitalisttir . . . Kim öderse alır. Bunu seviyorum.”

Österreich gazetesi iddialara itiraz etti. 

'Siyasi cadı avı’

Mali suçlar ve yolsuzluk merkezi savcısı WKStA tarafından yürütülen soruşturma Avusturya siyasi ortamını sarstı. Ama aslında, aylardır demleniyor.

Örneğin, Wksta'nın 300.000'den fazla mesaj bulduğu Schmid'in telefonuna ilk olarak Ekim 2019'da el konuldu. Son iki yıldır, entrika üzerine entrika Kurz hükümeti etrafında toplandı.

Schmid-Österreich meselesi aslında en az beş diğer birbirine bağlı iddia edilen komploların hikayesidir: 2019'da eski Başbakan yardımcısı ve aşırı sağcı Özgürlük partisi başkanı Heinz-Christian Strache'nin ibiza adası'nda çekildiği ve Avusturya medyasını etkilemek için Rus yardımı olduğunu düşündüğü şeyi talep ettiği Ibiza olayı. Güçlü bir Rus oligarkını temsil ettiğine inandığı bir kadına Avusturya'da siyasi iktidarın para ve yolsuzlukla elde edildiğini söyleyen bir operasyon onu yakaladı. 

Rusların ülkenin en büyük gazetesini satın almasını, ona karşı daha olumlu olmasını ve karşılığında siyasi iyilik yapmasını önerdi. 

Vahiyler, Strache'nin Özgürlük partisi ile koalisyon olan ilk Kurz hükümetinin çöküşüne yol açtı.

Kurz ile bağlantılı üst düzey bir adalet bakanlığı yetkilisinin hassas soruşturma bilgilerini sızdırdığı iddia edilen Pilnacek davası.

Halk partisi ve Özgürlük partisi yetkililerinin sistematik olarak Avusturya kumar endüstrisi tarafından rüşvet verildiği iddia edilen kumarhaneler davası.

Wirecard: şirketin coo'su Jan Marsalek, Avusturya istihbaratından gizli bilgi alıyordu. Bazı yetkililer rüşvet almakla suçlandı.

Kurz'un devlet holding şirketi olan ÖBAG üzerindeki kontrolünü Schmid'e — oldukça kazançlı bir rol — hediye ettiği ve ardından atama sürecini etkilemedeki rolü konusunda parlamentoyu yanılttığı iddia edilen ÖBAG yalancı şahitlik davası.

Bu meseleleri araştırırken, WKStA — ve paralel bir parlamento araştırma komitesi-yavaş yavaş delil yığınları topladı.

Kurz ve destekçileri için savcılık projesi tamamen politik olduğu iddia edildi. 

Bu WKStA seçici kanıt kullandığı iddia ediyorlar, ve denemek ve Halk Partisi yetkilileri peşine düşmek için herhangi bir bahane arıyordu. 

Gerçekten de, Wksta'nın bir dizi suçlamasına rağmen, Kurz hükümetine karşı çok az suçlamada bulunulduğuna dikkat çekiyorlar.

Kurz ve müttefikleri süreci engellemeye çalışmakla suçlandılar-siyasi bahisleri yükselten ve delilleri tahrif etme iddialarına ve adaletin gidişatını engelleme girişimlerine yol açan bir oyun. Örneğin, meclis soruşturması tarafından talep edilen bilgileri içeren beş sabit disk geçen yıl şansölye yetkilileri tarafından imha edildi.

Kurz sözcüsü görüşme talebini reddetti. Eski şansölye yanlışları reddetti ve savcıların görevdeki davranışlarına bakmaya devam etmelerine izin vermek için meclis dokunulmazlığından feragat edeceğini belirtti. Schmid bu yılın başlarında ÖBAG genel müdürü olarak görevinden istifa etti. 

Skandal cumhuriyeti

1985'te Alman dergisi Der Spiegel, Avusturya'da Die Skandalrepublik adını verdiği bir başyazıda sansasyon yarattı. Belgede Avusturya cumhuriyeti ve siyasi hayatında bir dizi soruşturma ve yolsuzluk iddiası yer alIyordu.

Şu anki iddia edilen kabahatler setinde neredeyse kırk yıl, 1980'lerin ortasındakilerin tuhaf görünmesini sağlıyor. Ama aynı zamanda kalıcı bir siyasi zihniyet öneriyorlar.

Orta Avrupa siyasi danışmanlık VE İçgörüler analiz başkanı Marcus How,” Avusturya siyasi tarihi boyunca bu tür olaylara sahipsiniz " diyor. 

“Gerçekten, muhtemelen modern Avusturya'nın tüm tarihini sadece skandallarının tarihi boyunca anlatabilirsiniz. O kadar çok olmuştur.”

Gerçekten de, Avusturya'daki pek çok kişi, Kurz'un on yıldan biraz daha uzun bir süre önce sosyal demokrat politikacıları karıştıran aynı şeyi yapmak için iddia edilen bir planla pozitif kapsama için yaptığı iddia edilen ödemelerle paralellik kurmakta hızlıydı.

How,” Avusturya kendisini bir mini Almanya olarak pazarlamayı seviyor ama aslında kültür ve yapılarında-ve bunların kötüye kullanılma biçimlerinde — daha çok bir [orta] doğu Avrupa hatta Balkan ülkesi " diyor.

Avusturya'da iktidarın müttefikler aracılığıyla uygulandığı bu sistem Parteibuchwirtschaft olarak bilinir. Bunun bir parçası olarak, sadıklar, en üstte oturan kişi tarafından toplum genelinde kilit etki pozisyonlarına yönlendirilir. 

Sosyal demokratlar iktidarda olduğunda, sosyal demokratlar büyük işler alırlar. Tam tersi, Halk partisi kontrol altındayken, pozisyonlar yerine geçer.

Üst düzey bir Halk partisi stratejisti,” Avusturya'da her şirketin, her kurumun gerçekten kendine özgü bir siyasi yönelimi var " diyor. “Bu, savaştan sonra ülkenin nasıl bir araya getirildiğinin mirası. 

Hangi şirketlerin sosyal demokrat, hangilerinin Halk partisi olduğunu söyleyebilirim, gerçekten böyle işliyor.”

How,” Bir anlamda bu da çok katolik bir miras " diyor. “Hepsi perde arkasında çalışan loncalar, toplumlar ve kardeşliklerle bir tür karşı reform tarzı iktidar.”

Kurz, nasıl olduğunu söylerse, bu geleneği yönlendirmek için çok çalışmak zorundakaldı, çünkü gençliği ve Halk partisi içinde güçlü bir tabanın olmaması onu dezavantaja soktu. 

Schmid gibi son derece sıkı sıkıya bağlı yakın çevresinin figürlerinin, yeni, genç nesil Kurz ultra-sadıklarını etki pozisyonlarına sokmaya çalışırken saldırganlığı ve bunu yaparken açıkça pişmanlık duymamaları, iddia edilen yanlışların çoğunun arkasındaki itici güçtür.

Hofer,” Muhalefetin çerçevelediği’ Kurz-sistemi 'aslında Kurz'dan çok daha geriye, daha geriye ulaşan bir şey" diyor.|DerVirgül 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI