Göçmenlere Almanca Dil Sınavlarında Sertifika Satılması Davası Başladı

Almanca bilmedikleri halde, Almanca bildiklerine dair sınav sonuçları ile oturum izni almak istenmesi üzerine ortaya çıkan, Avusturya Dil Diplomasının (ÖSD) yeterli Almanca bilgisi olmadığı halde yabancılara yasadışı satışıyla ilgili olarak Viyana Bölge Ceza Mahkemesi'nde süreç başladı. Yeterli Almanca bildiğine dair sertifikası olan sanıkların ifadeleri tercüman aracılığıyla alındı.
 Tarih: 16-07-2021 20:20:41   Güncelleme: 16-07-2021 21:40:41
Göçmenlere Almanca Dil Sınavlarında Sertifika Satılması Davası Başladı

Avusturya’da göçmenler, Almanca kurslarına giderek ve bu kursların sonucunda yapılan sınavda başarılı olmaları durumunda verilen sertifikalarla, oturum izinlerini veya Avusturya'da öğrenim görmek için hak kazanırlar. 

Yedi kişinin Viyana Dil Okulu üzerinden, Almanca dilini öğrenmeden diploma aldığının tespit edilmesiyle başlatılan soruşturmalar sonucunda, dil kursu okullarının diplomaları para karılığında verdiği tespit edilmişti. 

2017'den 2019'a kadar, yedi kişi Viyana Dil Okulu aracılığıyla böyle bir dil diploması aldığı tespiti, diğer dil kursu okullarına sıkı denetimler getirmiş ve birçok dil kursu okullarında yasa dışı diplomaların adaylara verdiği görüldü. 

Sanıkların Tamamı Suçunu Kabul Etti

Cuma günü başlayan davanın sanıkları, bir dil okulunun eski müdürü (64), sınavları da yapan üç öğretmen (41, 42, 47) ve diploma için para ödeyenlerden oluştu. 

Sanıklar, Yabancı Polis Yasası'nın 115.maddesi uyarınca izinsiz ikamet için ücretli yardım ve Ceza Kanunu'nun 293. maddesi uyarınca kanıtların tahrif edilmesiyle suçlanıyorlar.

Viyana'ya okumak için gelen 46 yaşındaki bir Çinlinin, kayınvalidesi için ÖSD-A1 diploması alabilmek için yaklaşık 3 bin Euro ödediği söyleniyor.

Adam, "Dil kurslarına gitti ama işe yaramadı" dedi - Sağlıkları çok kötü olduğu için "Başka seçenek göremedim" savunmasını yaptı.

Sınav soruları, dil okulu müdürünün erişebildiği ÖSD'den temin edildi.

Sorular ve çözümler daha sonra WhatsApp kısa mesaj servisi aracılığıyla sınava girenlere iletildi ve bunları ezberlemeleri istendi.

Bir kayıtta, örneğin, bir Kazak kökenli kadının Almanca aile ve ilk isimler sorusunu bile anlamadığını görmek mümkün dendi. 

Ödenen Para Kendi Aralarında Paylaşıldı

Dil okulu başkanı aynı zamanda sınav komisyonunun da başkanı olduğu için Cumhuriyet savcısı tarafından, sertifikaları imzalamakla da suçlandı.

Müzakere sırasında, dil öğrencilerinin hiç Almanca konuşamadıkları ortaya çıktı.

Mahkemede hepsinin ifade vermesi için bir tercümana ihtiyac duyuldu. 

İlk duruşmada herhangi bir karar çıkmazken, mahkemenin ikinci duruşması 23 Temmuz'da yapılacağı kaydedildi.|DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Viyana Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI