Google, bebeğinin fotoğraflarını doktora gönderen babanın hesaplarını sildi

ABD'li aile, çocuk istismarcılarını tuzağa düşürmek için tasarlanmış algoritmalara yakalandı
 Tarih: 23-08-2022 13:10:30
Google, bebeğinin fotoğraflarını doktora gönderen babanın hesaplarını sildi

İnternet devi Google, pandemi sırasında oğlunun kasık bölgesinin fotoğraflarını incelemesi için doktora gönderen bir babanın hesabını kalıcı olarak sildi.

ABD'nin San Francisco kentinde yaşayan ve Mark ismini kullanan babanın bu davranışı Google tarafından kriminal faaliyet diye nitelendirildi.

Hadise, Şubat 2021'de bir cuma gecesi meydana geldi. Yeni yürümeye başlayan çocuğun penis bölgesinde şişkinlik fark eden aile doktora başvurmaya karar verdi.

Bunun üzerine Mark'ın eşi, ertesi sabah için bir acil durum muayenesi randevusu almak için bir danışman hemşireyi aradı.

Hemşire pandemi koşulları nedeniyle doktorun önceden inceleyebilmesi için ailenin fotoğraf göndermesini istedi.

Çünkü pandemi nedeniyle alınan karantina kararları yurttaşların, doktorlarla online iletişim kurmasını gerektiriyordu.

Mark, Android işletim sistemine sahip telefonuyla oğlunun fotoğraflarını çekti. Daha sonra Mark'ın eşi, fotoğrafları kendi iPhone'una mesaj attı. 

Bu durum, Mark'ı çocuk pornosu ticareti yapan örgütleri hedef alan özel bir polis soruşturmasının parçası haline getirdi.

Diğer bir deyişle aile, çocuklara yönelik cinsel istismar malzemelerini değiş tokuş eden kişileri tuzağa düşürmek için tasarlanmış algoritmalara yakalandı.

Durumun farkına varan Mark, Google'a "yeniden değerlendirme" talebi iletti ama Google, herhangi bir açıklama getirmeden babanın talebini reddetti.

E-posta ve telefonları bloke edilen Mark'a soruşturma için polis ulaşamadı ve sorun daha da karmaşık hale geldi. Konunun anlaşılması üzerine polis soruşturması çözüldü ama Mark, Google hesabını geri alamadı. 

Benzer bir hadise, ABD'nin Teksas eyaletinde yaşayan Cassio'nun da başına geldi. Doktorun talebi üzerine çocuğunun fotoğraflarını gönderen Caddio, Mark'la aynı yaptırımlara maruz kaldı.

New York Times'ın hadiseyle ilgili sorularını yanıtlayan Google yetkilileri ise şu ifadelere yer verdi:

Çocuk istismarıyla ilgili malzemeler dehşetengiz. Biz de bunların platformlarımız aracılığıyla yayılmaması için çok dikkat ediyoruz.

Google 2018'den bu yana çocuk istismarını saptamak gelişmiş bir yapay zeka sistemi kullanıyor. Sadece 2021'de ABD'de 4 bin 260 olası vaka yetkililere bildirildi.| Independent Türkçe

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yaşam Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI