Havayolu Şirketi Uçuş Görevlileri Roma Meydanında Soyunarak Protesto Düzenledi

75 yıllık faaliyetini geçen yıl sonlandıran İtalyan havayolu şirketi Alitalia’nın çalışanları Roma'da protesto düzenledi. Hem havayolu şirketinin kapanmasını hem de yeni kurulan şirketin 10 bin çalışanın 3 binini düşük ücretle işe almasını protesto eden uçuş görevlileri, üniformalarını çıkararak karara tepki gösterdi.
 Tarih: 22-10-2021 06:33:34
Havayolu Şirketi Uçuş Görevlileri Roma Meydanında Soyunarak Protesto Düzenledi

Geçtiğimiz günlerde son uçuşunu gerçekleştirerek başka bir firmanın bünyesine giren İtalya'nın ulusal havayolu şirketi Alitalia'da çalışan kabin memurları, işlerini kaybetmeleri sebebiyle soyunarak eylem yaptı.

1946 yılında kurulan Alitalia geçtiğimiz hafta 14 Ekim Perşembe günü son uçuşunu yapmış ve bu firmada çalışan yaklaşık 7 bin kabin memuru işsiz kalmıştı.

Çarşamba günü İtalya'nın başkenti Roma'nın merkezindeki bir meydanda eylem yapan kabin memurları, uçuşlarda giydikleri iş üniformalarını çıkararak durumu protesto etti.

Eylemdeki sendika üyeleri, ITA Havayolları tarafından işe alınan kabin memurlarına düşük maaş verildiğini belirtirken, hükümetten işsizlik haklarının 5 yıla çıkarılmasını talep etti.

ITA Havayolları, Alitalia'nın isim hakkını da satın almasına rağmen bu firmada çalışan sadece 3000 kabin memuruna iş verdi, 7000 çalışansa açıkta kaldı.

ITA Havayolları Kasım 2020'de kuruldu ve havayolunun tamamı, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı aracılığıyla İtalya devletine ait.

 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER İtalya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI