İçişleri Bakanlığı, Bolu Belediye Meclisinin yabancılara yönelik ‘ırkçı’ kararı hakkında soruşturma başlattı

İçişleri Bakanlığı, Bolu Belediye Meclisinin mültecilere yönelik fahiş nikah ve su ücretleri belirlediği karara ilişkin, Anayasa'nın 10'uncu maddesinde yer alan "kanun önünde eşitlik" ilkesi kapsamında soruşturma başlattı.
 Tarih: 23-11-2021 23:16:47
İçişleri Bakanlığı, Bolu Belediye Meclisinin yabancılara yönelik ‘ırkçı’ kararı hakkında soruşturma başlattı

İçişleri Bakanlığı, Bolu Belediye Meclisinin yabancılara uygulanacak nikah ve su ücretlerine yönelik kararına ilişkin soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Anayasa'nın 10'uncu maddesinde yer alan "kanun önünde eşitlik" ilkesi, 6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu'nun 3'üncü ve 5'inci maddelerinde belirlenen "eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı", Türk Ceza Kanunu'nun 122'nci maddesinde düzenlenen "nefret ve ayırımcılık" ile 216'ncı maddesinde belirlenen "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ve 257'nci maddesindeki "görevi kötüye kullanma" suçları başta olmak üzere ceza hukuku açısından değerlendirmeler yapılacak.

Soruşturma sonucunda elde edilecek hukuki değerlendirmeler, adli makamlar, ilgili kurum ve kuruluşlar ile kamuoyuyla paylaşılacak.

Mülteci düşmanı söylemlerle tepki çeken Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın yabancılardan alınacak ücretlere dair fahiş artış önerileri dün kabul edilmişti. Karara göre Bolu'da mülteciler, yabancı uyruklular yabancılarla evlenirken 100 bin lira nikah ücreti ödeyecek. Yabancıların su bedelleri ise dolar üzerinden hesaplanacak, metreküpü 2,5 dolar olacak. Karar uygulanırsa, yabancılara su fiyatı normal tarifeden (karar alınırken ki dolar kuruna göre) 11 kat, nikah ücreti ise 166 kat fazla olacak. 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Türkiye Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI