Irkçılık İçerdiği Gerekçesiyle 'Schwarzfahren' Tanımlaması Kullanılmayacak

İçerik bakımdan Türkçe karşılığı, biletsiz yolcu anlamına gelen ancak, kelime anlamıyla siyah (kara) yolcu 'Schwarzfahren' ifadesi ırkçılık şüphesinden kaçınmak için kullanılmayacağı açıklandı.
 Tarih: 09-07-2021 22:41:17
Irkçılık İçerdiği Gerekçesiyle 'Schwarzfahren' Tanımlaması Kullanılmayacak

Almanca dilinde birçok yasadışı yapılan davranışlar için kullanılan 'Schwarzfahren', tanımlamasını Almanya - Berlin toplu taşıma araçlarında biletsiz seyahat edenler için ve toplu taşıma araçlarını bilet alarak seyahat etmeye teşvik edici ilan ve afişlerde 'Schwarzfahren' teriminin kullanılmayacağı duyuruldu. 

Berlin toplu taşıma kurumu bunu ırkçılık şüphesinden kaçınmak için yaptıklarını açıkladı. 

Wiener Linien Kullanmıyor

Almanya’da böyle bir karar alması üzerine, Viyana ve Linz toplu taşıma kurumlarına 'Schwarzfahren' teriminin kullanılıp kullanılmadığı soruldu. 

Wiener Linien yaptığı açıklamada, "Dil canlı bir şeydir ve bu nedenle dil kullanımı tekrar tekrar değişebilir" denerek, "Herhangi bir yanlış anlaşılmaya mahal vermemek adına, uzun süredir 'Schwarzfahren' yerine, ‘’geçerli bileti olmayan’’ tanımını yapıyoruz dendi.  

Yukarı Avusturya Eyaleti Linz toplu taşımadan yapılan açıklamada ise, uzun zamandan beri 'Schwarzfahren' tanımlamasının kullanılmadığı belirtildi. 

'Schwarzfahren' Almanca dilini konuşan ülkelerde, ehliyetsiz araç kullanan, sigortasız ve vergi vermeden iş yapan, bilet almadan kaçak yolculuk yapanlar için kullanılmaktadır.|DerVirgül 

© Bild:  DerVirgül 

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yaşam Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI