İşsizlik maaşı alanlara, “borçlu ve tasarruflu” ayrımı geliyor

Avusturya Çalışma ve Ekonomi Bakanı Kocher, dar gelirli işsizleri artan enflasyona karşı korumak için, borcu olan dar gelirli işsizlerin, işsizlik maaşında artış ayrımına gidilebileceğini söyledi.
 Tarih: 25-06-2022 23:06:29
İşsizlik maaşı alanlara, “borçlu ve tasarruflu” ayrımı geliyor

Artan enflasyon yüzünden, pandemi döneminde işinden olanların yaşam standartlarının olumsuz yönde etkilendiği Avusturya’da, işsizlik ödeneğinde yeni bir uygulamanın geleceğinin sinyalleri verildi. 

Çalışma ve Ekonomi Bakanı Kocher [ÖVP] üzerinde çalışılan “Sosyal Yardımlar Reformu” kapsamında, işsizlik ödeneğinin ekonomik gelişmeler ışığında farklılıklar gösterebileceğini belirterek, bu bağlamda, “borçlu ve tasarruflu” ayrımı yapılacağını vurguladı. 

Bakana göre, artan enflasyon karşısında ezilen borçlu işsizler ile tasarrufu olan, yani üzerinde mülkiyeti veya banka hesaplarında parası olanlar arasında işsizlik maaşı farkı olacak. 

Öte yandan, işsizlik maaşından yararlananların ek iş yapma olasılığını ortadan kaldıran yazanın, sadece tasarrufu olan işsizlik ödeneği alıcıları için geçerli olacağını belirtti. 

Kocher, ek kazanç sınırındaki değişikliklerle uzun vadeli işsizliğe karşı koymak istediklerine dikkat çekerek, "Ek gelir, işgücü piyasasının yeniden rayına oturmasına yardımcı olduğu yerde var olmaya devam etmeli. Ama işsizliği uzatıyorsa devam edemez." Ve: "İyi iş tekliflerinin kabul edilmesi şartıyla" dedi. | © DerVirgül 

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI