İstanbul'a gitmekte olan uçağa acil iniş yaptırıp kaçtılar

Yaklaşık 20 kişi İstanbul'a gitmekte olan uçağı, Avrupa Birliği hava sahasında hastalık bahanesiyse acil iniş yaptırıp kaçtı. Zekice yapılan plan yüzünden bir hava limanı trafiğe kapatıldı.
 Tarih: 07-11-2021 12:49:15
İstanbul'a gitmekte olan uçağa acil iniş yaptırıp kaçtılar

İstanbul'a gitmekte olan bir Fas uçağının Palma de Mallorca'ya acil iniş yapması, Cumartesi gecesi 15-20 kişinin kaçmasına yardımcı oldu. Ancak eylem planlanmıştı…

Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken, yasadışı göçmenler giderek daha cesur yollarla başvuruyorlar: Cumartesi gecesi Palma de Mallorca Havaalanı'nda (İspanya), Türkiye'ye uçarken acil iniş yapan Faslı bir uçağın çok sayıda yolcusu uçaktan kaçtı.

İnsanlar pistleri, uçak yollarını ve apronu geçerek hava trafiğini tehlikeye attıkları ve arandıkları için, İspanya'nın en büyük üçüncü havalimanı birkaç saatliğine kapatıldı ve bu da uluslararası hava trafiğinde birçok gecikmeye neden oldu. Yaklaşan birkaç uçak yönlendirildi, diğerleri Palma veya diğer havaalanlarında havalanamadı.

Uçak Faslı düşük maliyetli havayolu Air Arabia Maroc'tan bir Airbus A320 idi. 

Polis soruşturmalarına göre, Kazablanka'dan İstanbul'a giderken, İspanya yakınlarında, bir yolcu hasta olduğunu bildirip, görgü tanıklarına göre baygınlık geçirmiş. Diğer yolcular kişinin diyabetik olduğunu ve ilacı olmadığını iddia etti, bunun üzerine pilot tıbbi nedenlerle Palma'ya acil iniş talep etti. Bu, akşam 19.00 civarında gerçekleşti.

Ani Hastalık Sahte

İnişin ardından görevliler uçağın ön kapısını açarak sağlık görevlilerini beklediği anda, yaklaşık 15-20 kişi kalkıp uçaktan dışarı çıktı ve kaçtı. 

İspanyol sivil muhafızı, polisi ve havaalanı güvenlik görevlileri, sabahın erken saatlerinde kaçaklardan sadece birkaçının bulunabildiği bir arama operasyonu başlattı - bu konudaki bilgiler farklı, sadece iki kişiden bahsediyoruz, ancak göre El País gazetesine göre, bazıları havaalanına yakın bir köyde olmak üzere en az beş kişi tutuklandı.

İnişe neden olan sözde hasta kişi hastaneye kaldırıldı ve kısa sürede tamamen sağlıklı olduğu anlaşıldı ve gözaltına alındı.

Kendisine eşlik eden bir kişi hastaneden ayrıldı. İlgili kişilerle ilgili ayrıntılar şu an için yayınlanmadı.

Aynı zamanda askeri bir havalimanı olan Son Sant Joan Havalimanı, saat 23.30 sıralarında faaliyetlerine yeniden başladı.

Müfettişler, eylemin planlandığını varsayıyorlar. Şu anda mürettebatın da olaya dahil olup olmadığı araştırılıyor.

Özellikle son birkaç ayda, Mallorca da dahil olmak üzere Balear Adaları, deniz yoluyla Kuzey Afrika'dan gelen mültecilerin hedefi oldu.

Yıl başından bu yana 2100'den fazla göçmeni taşıyan 150'ye yakın tekne Mallorca, İbiza ve Formentera'ya yanaştı. Sadece Ekim ayında tek bir hafta sonu, Cezayir'den yaklaşık 350 düzensiz göçmenle 29 tekne birkaç saat içinde geldi. 2018'de sadece 199 tekne göçmeni vardı, 2019'da 507 ve 2020'de 1.464 oldu.

Önemli tatil adası Mallorca, son zamanlarda Atlantik'teki Kanarya Adaları gibi İspanya'nın yeni göç noktası olma tehdidini taşıyor.|DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avrupa Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI