İşyerinde 3G, muhalefetin çoğunluğa sahip olduğu Federal Konsey’e takıldı

Avusturya iş yerlerinde aşı, iyileşmiş veya PCR test ibraz edilmesini temsil eden 3G zorunluluğunu getirmek için Covid Önlemler Yasası'nda dayanak oluşturdu. Ancak Federal Konsey’in yasayı reddetme olasılığı çok yüksek.
 Tarih: 19-10-2021 09:16:24   Güncelleme: 19-10-2021 09:24:24
İşyerinde 3G, muhalefetin çoğunluğa sahip olduğu Federal Konsey’e takıldı

İşyerindeki 3G düzenlemesinin daha da ertelenmesi muhtemel gibi görünüyor. 

Covid Önlemler Yasası'ndaki dayanağı çarşamba günün belirlenecek. Ayrıca, kural ülke çapında tüm Avusturya için geçerli olmayacak.

Aslında geçen hafta duyurulan işyerinde 3G kuralı, yasal nedenlerden dolayı ertelendi.

Gecikmenin nedeni, Sağlık Bakanlığı'nın daha önce belirttiğinden farklı olarak, bunun yasal dayanağının hala eksik olmasıdır.

Geçen Çarşamba günü Ulusal Konsey'de karar verildi, Federal Konsey en erken 21 Ekim Perşembe günü onaylaması gerekiyor. 

Öte yandan, görüşmelere katılan İşçi Odaları AK avukatı Philipp Brokes, Sağlık Bakanlığı şu anda yürürlükte olan yasanın 3G kuralına kapsamlı bir şekilde izin vermediğini, ancak yalnızca "önemli bir enfeksiyon riski" varsa, uygulanacağı görüşünde. 

Yasada başka bir değişiklik daha geçen Çarşamba günü Ulusal Konsey'de kabul edildi ve muhalefetin çoğunluğa sahip olduğu Federal Konsey tarafından henüz onaylanmadı. 

Federal Konsey’de Covid Önlemleri Yasası'nı bloke ederlerse, 3G Aralık ortasına kadar iş yerlerinde uygulanması olanaksız olacak.

Ekim ayının başında bilinen bir yönetmelik taslağı, müşterilerle veya iş arkadaşlarıyla teması olan tüm çalışanlar için aşılanmış, iyileşmiş veya test olmuş kuralı öngörülmekteydi.

Çalışanlar, işte her zaman kanıtlarını yanlarında bulundurmalıdır.

Doğrudan müşteri teması durumunda - restoranlar veya spor tesisleri gibi istisnalar dışında - enfeksiyon riskinin diğer koruyucu önlemlerle en aza indirilmemesi durumunda da bir maske gereklidir.

Henüz yasal dayanağı yok

İşyerinde 3G'nin temelinin ancak Çarşamba günü yeni Covid Önlemleri Yasası ile oluşturulduğu doğrulandı. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı, Federal Konseyin onayını bekliyor.

Federal Konsey, Ulusal Konsey tarafından tasarlanan ve oy çokluğuyla kabul edilen kanunları reddetme hakkına sahip. Federal Konseyin reddettiği kanun tasarısı, en az sekiz hafta sonra yeniden Ulusal Konsey tarafından görüşülmeli ve tekrardan Federal Konseyin onayına sunmalıdır. 

Ancak Ulusal Konsey kanun tasarısı üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan aynı şekilde göndermiş ise, Federal Konsey kanun tasarısını onaylamak veya gerekçeli kararıyla Anayasa Mahkemesine götürme hakkına sahiptir.|DerVirgül 

© Foto: DerVirgül 

Etiketler
  Kaynak: DerVirgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI