"İyi Adam, Kötü Adam" | Başbakan ile Viyana Belediye Başkanı Rolleri Değiştirdi

Viyana Belediye Başkanı, Mart ayında kısıtlamalar için çok uzun süre beklediğini unutmaya çalışıyor. Başbakan Sebastian Kurz ise, defalarca söz verdiği ve sadece kendisinin gördüğü, ‘’tünelin sonunda görünen ışığı’’ göstermeye çalışıyor.
 Tarih: 30-04-2021 17:52:49

Viyana Belediye Başkanı Michael Ludwig (SPÖ), "Viyana nüfusunun sağlığı benim en büyük önceliğimdir" diyor ve böylelikle son zamanlarda kısıtlamaların kaldırılması en önemli önceliği haline gelen Başbakan Sebastian Kurz'u da (ÖVP) yavaşlatıyor.

Öyle ya: Kurz, Avusturya'daki insanlara "tünelin sonunda bir ışık" veya yazdan itibaren "normalliğe" dönüş sözü verdi - Ve şimdi ne pahasına olursa olsun bunu göstermek ve bununla devam etmek istiyor.

"İyi Adam, Kötü Adam" Başbakan ile Viyana Belediye Başkanı Rolleri Değiştirdi

Kurz, bu yılın başına kadar, popüler olmayan önlemleri duyurmak ve sıkı kısıtlamalar talep etmekte çok kötü değildi. Hiçbir siyasi kaygı duymadan bütün açıklamaları yapıyordu. 

Bugün Ludwig bu hattı yönetiyor - hastanelerdeki gelişmeye atıfta bulunuyor ve tüm önlemleri buna göre ayarlıyor.

Ancak, bu her zaman böyle değildi.

Siyaset bilimcisi ve gazeteci Johannes Huber'in bu makalesinde, Kurz ile Ludwig’in rol değiştirmesine atıfta bulunarak, siyasetçilerin korona salgını sürecinde alacakları kararlardan bizzat sorumlu tutulmasını istedi. 

Dünyanın en eski genel tıp dergilerinden British Medical Journal'dan bir alıntı yaparak, İngiliz Tabipler Birliği sendikası tarafından yayınlanan haftalık hakemli bir tıbbi ticaret dergisi olan, British Medical Journal'ın yazı işleri müdürü Kamran Abbasi’nin, ‘’Politikacıların pandemideki kararlarından sorumlu tutulmaları çağrısında bulunmasını’’ hatırlatıyor. 

Siyasetçilerin pandemideki kararlarından sorumlu tutulmaları, bir mahkemeyle sonuca varmak anlamında değildir.

Sorumlu tutulmalarını istemedeki beklenti, seçmenlerin çoğunluğu tarafından dolaylı olarak sorumluluk almakla görevlendirilen Kurz ve Ludwig gibi insanlar, bunu en iyi bilgi ve inançlarına göre yaptıklarını kanıtlamalarıdır.

Korona krizinde kimse her şeyi doğru yapamaz Hataların bu sürecin bir parçası olamaması kaçınılmaz. 

Bu bir yeni virüs (nispeten) ve her şeyden önce öngörülemez gelişmeleri içinde barındırmaktadır. 

Sağlık Bakanlığı adına düzenli olarak gelişmeleri değerlendirmeye çalışan uzmanlar, birkaç gündür açıklamaların ve kararların dışında kalıyorlar. 

Ludwig'in şu anki dikkati ne kadar övgüye değer olursa olsun, Şubat ve Mart aylarında 300 kafe ve restoranın bahçe kısımlarının açılması konusunda, neden uzun süre ısrar ettiği sorusuna (eleştirisine) katlanmak zorunda.

Asıl amaç paskalyadan önce açmaktı. 

Bu gerçekliğin reddedilmesiydi-ve sorumsuzdu.

Federal başkentte, Şubat ortasından itibaren teyit edilen yeni enfeksiyonların sayısı tavan yaptı.

Önceki deneyimlerle tutarlı olan öngörülebilir bir gecikmeyle, Şubat ayının sonundan itibaren giderek daha fazla yoğun bakım hastası görüldü.

Frene basmanın zamanı gelmişti - beklediğimiz günler ve haftalar sadece durumu daha da kötüleştirdi.

Sadece Paskalya'daki kilitlenmeyle salgın rahatlamaya başladı, ancak Viyana yoğun bakım üniteleri, salgın sürecinde daha önce hiç olmadığı kadar, yani 245 hastaya erişti. |DerVirgül 

(Makale orijinaline bağlı kalınarak, DerVirgül tarafından Türkçeye uyarlanmıştır.)

© Bild: DerVirgül 

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Analiz-Yorum Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI