Kılcal Sızıntı Sendromunda "Johnson & Johnson" Aşısı Ölümcül Olabilir

Son derece nadir kılcal sızıntı sendromu olan kişilerde Johnson & Johnson aşısı, ölümcül bile olabilen ciddi yan etkilere neden olabilir.
 Tarih: 19-07-2021 15:14:54
Kılcal Sızıntı Sendromunda

Geçmişte son derece nadir görülen kılcal sızıntı sendromu geliştiren kişiler Johnson & Johnson'dan korona aşısı almamalıdır.

Bu uyarı, üreticinin Pazartesi günü Paul Ehrlich Enstitüsü (PEI) tarafından dağıtılan Rote-Hand-Brief adlı el kitabında yer almakta. 

Buna göre, bu aşının uygulanmasını takip eden ilk birkaç gün içinde, "bazı durumlarda ölümcül olmak üzere çok nadir kılcal sızıntı sendromu vakaları bildirilmiştir".

Aşı Potansiyel Olarak Yaşamı Tehdit Ediyor

Bu nedenle, geçmişte kılcal sızıntı sendromu geliştiren kişilerde aşı kontrendikedir, dendi. Kılcal kaçak sendromu son derece nadir görülen ancak potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir hastalıktır.

1996 ve 2016 yılları arasında dünya çapında 69 kişiye kılcal sızıntı sendromu teşhisi kondu. 

Bilgilere göre, diğer şeylerin yanı sıra, esas olarak ekstremitelerde ve düşük tansiyonda akut ödem atakları (su tutulması) ile karakterizedir.

Johnson & Johnson ile aşılamadan sonra semptomlar ortaya çıkarsa, acil tedavi gereklidir.

Uyarı, Astrazeneca İçin de Geçerlidir

Aşı bilgi formuna göre, daha önce kılcal sızıntı sendromu geçirmiş kişilerin de AstraZeneca ürünü (Vaxzevria) ile aşılanmaması gerekir.

"Kılcal damar sızıntısı sendromu aşılamadan sonraki ilk günlerde ortaya çıktı ve kolların ve bacakların hızla ilerleyen şişmesi, ani kilo alımı ve güçsüzlük hissi ile karakterizedir."

 Böyle durumlarda, acil tıbbi tedavi gereklidir uyarısı yapıldı. |DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Virgül
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI