Kışın halk sokağa çıkacak ancak hükümet üşüyecek

Yorum | Adem Hüyük | Hızla yükselen enerji fiyatları, kendisini temel gıda ürünlerinde de gösteriyor. Sendikalar ve sivil toplum kuruluşları ülke genelinde eş zamanlı sokağa çıkacaklarını duyurdu. Yaklaşmakta olan soğuklar, Avusturya Başbakanı Nehammer’i daha büyük protesto gösterileri konusunda endişelendiriyor.
 Tarih: 11-09-2022 22:02:34   Güncelleme: 11-09-2022 22:11:34
Kışın halk sokağa çıkacak ancak hükümet üşüyecek

Adem Hüyük 

Hızla yükselen enerji fiyatları, kıta Avrupa’sında enflasyon oranını son kırk yılın en yüksek seviyesine çıkartı. AB ülkeleri, yurttaşlarının sokaklara çıkmasını önlemek üzere farklı tedbirler alıyor. Özellikle de yaklaşmakta olan soğuklar hükümetleri endişelendiriyor.

Birlik ülkeleri arasında hatırı sayılır bir güce sahip olan Avusturya Sendikalar Birliği [ÖGB], kıta Avrupa’sında krize karşı ilk sokağa çıkma çağrısı yapan sendika olarak, ülkenin dokuz eyaletinde 17 Eylül 2022'de saat 14:00'te eş zamanlı "Preise Runter!" “Fiyatları Düşürün!” sloganıyla işçileri sokağa çağırdı. 

Ardından, Emekliler Derneği cumartesi günü dokuz federal eyalette büyük ÖGB mitingi için çağrıda bulunarak, sendikayı desteklediğini duyurdu. Emekliler derneği başkanı Peter Kostelka, "Artık uygun olmayan enerji fiyatları ve süpermarkette alışverişin neredeyse karşılanamayacak olması göz önüne alındığında, emekliler arasında satın alma gücü kaybının durdurulması ve emekli maaşlarında güçlü bir artış yapılmalıdır” dedi. Emekli maaşlarında yüzde onluk bir artış isteniyor. Dernek başkanına göre emekli maaşları "devletten hediye değil, bir haktır.”

ÖBG’nin çağrısına sivil toplum kuruluşları da destek vermekte gecikmedi. Sendika ve sivil toplum kuruluşları, hükümetin enflasyonla mücadele tedbirleri önemli ama yeterli değil diyerek, verilen yardımların, zaten ödenmiş olan elektrik faturalarını ve kira artışlarını kapsayan geri ödemeleri telafi etmeye bile yaklaşamayacağı vurgulandı. 

ÖGB, “Fiyatlar durmadan yükseliyor ve şirketler enerji, yakıt ve gıdada rekor kârlar elde ediyor” diyerek, “Artık yeter” sloganıyla fiyat artışlarının durdurulmasını istiyor. ÖGB’nin şirketlerin rekor düzeyde kar elde ettiği, sadece Avusturya’da değil tüm birlik ülkelerinde tartışılan bir konu. Zira uluslararası piyasalarda benzin fiyatlarının düşmesine rağmen Avusturya’da bunun benzin istasyonlarına yansımaması, çeşitli söylentilere neden olmuş ve Adalet Bakanlığı savcılardan oluşan özel araştırma komisyonu kurmuştu. 

ÖGB ve İşçi Odaları Birliği [AK], büyük holdinglerin savaşı ve Korona krizini fırsata çevirerek, yüksek düzeyde kar elde ettiklerini ileri sürüyor ve bazı alanlarda bunu ispat ettiklerini belirtiyorlar. 

Krizi başarılı bir şekilde atlatmanın yollarını arayan hükümet ve sosyal ortaklar, faturanın dar gelirlilere kesilmesinden endişelen ÖGB ve AK’nın temkinli yaklaşmasına neden oluyor. 

Sendika, hiçbir sorun yaşamayan şirketlere asla destek verilmemeli ve fiyat aralıkları devamlı kontrol edilmedir diyor. 
Orta sınıfın en güçlü olduğu Avusturya’da, satın alma gücü kaybı şimdiden orta sınıfa kadar uzanıyor yorumunda bulunan ekonomistler, bir kerelik devlet yardımlarının "benzin istasyonlarındaki ve özellikle marketlerdeki fiyat artışlarını telafi etmiyor" yorumunda bulunuyor. 

Başbakan endişeli 

Şansölye Karl Nehammer (ÖVP) ayın başında yaptığı konuşmasında, tabii ki "refah kaybı" var! Ve buna karşı cesurca savaştıklarını açıklamıştı. 

Ancak başbakan, Avusturya'da" öfke kışı" olmayacağını, yani vatandaşların hükümete ve enflasyona karşı geniş çaplı bir protesto olacağını varsaymıştı. 

Avusturya başbakanının endişesi Avrupa Birliği ülkelerinin neredeyse tamamında var. 

Kıta Avrupa’sında bu kış daha soğuk olacak gibi. Her ne kadar protestolar soğuk hava koşullarında sokaklarda yapılacak olsa da hükümetler daha çok üşüyecek gibi. | © DerVirgül

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Analiz-Yorum Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI